علت و درمان خالی کردن زانو چیست؟

خالی کردن زانو هنگامی اتفاق می افتد که زانو به طور ناگهانی ” از حرکت می ایستد/ قفل میکند” و باعث می شود شما بلغزید یا بیفتید در ادامه به بحث خالی شدن زانو می پردازیم.

download

علت خالی کردن زانو چیست؟

اگر زانوی شما از حرکت می ایستد و خالی می کند، درمورد اینکه علت خالی شدن زانو چیست و چرا شروع به درد میکند چند عامل احتمالی و دلایل زیادی وجود دارند. به همین دلیل برای رسیدن به این دیدگاه که چنین چیزی بیشتر به خاطر یک آسیب حاد است یا آسیب ناشی از یک حمله غافلگیرانه باید پرونده پزشکی کامل بیمار را گرفت. علل شایع این عارضه مانند آرتروز زانو و علائم بیماری را که در ذیل آمده است مطالعه کنید و تصمیم بگیرید که آیا احتمال دارد هیچکدام از آن ها بیماری شما را بوجود آورده باشند. بهترین راه تشخیص بیماری های زانو درد مراجعه به پزشک است. با این وجود، انجام این تحقیق اولیه روی خودتان به شما این تصور را می دهد که به هنگام مراجعه به پزشک برای درمان زانو درد انتظار چه چیزی را داشته باشید. موارد زیر از دلایل خالی کردن زانو می باشد.

خالی شدن زانو از علائم کیست مینیسک زانو می باشد ، در این شرایط بیمار با ایجاد یک برآمدگی محکم در ناحیه داخل زانوی خود مواجه می‌شود. علاوه بر این در نتیجه این شرایط ممکن است فرد با علائم آسیب‌دیدگی مینیسک همچون قفل شدن یا خالی شدن زانو نیز مواجه شود. کیست مینیسک می‌تواند بدون درد بوده یا برای بیمار درد و ناراحتی به همراه داشته باشد. در اکثر موارد درد و ناراحتی در هنگام ایستادن احساس می‌شود. علائم دیگر شامل انحراف زانو، تورم در سمت داخلی و کناره‌های مفصل زانو و ضعف یا لنگیدن است. پزشک احتمالاً برای تشخیص شرایط از اسکن ام آر آی استفاده کرده و به این ترتیب ایجاد پارگی منیسک را تشخیص می‌دهد.

آسیب های رباط

آسیب های بسیاری می توانند عامل بی ثباتی و خالی کردن زانو باشند که یکی از مهم ترین علت خالی کردن زانو, آسیب دیدن رباط ها می باشد. زانوی شما توسط شبکه ای پیچیده از رباط های سفت و محکم نگه داشته می شود. از علائم پاره شدن رباط زانو می توان به احساس بی ثباتی در زانو و یا اینکه زانوی شما دائما “خالی می کند” اشاره کرد که ممکن است دچار کشیدگی رباط صلیبی زانو شده باشید و یا رباط متقاطع قدامی شما (یکی از رباط های اصلی زانو) پاره شده باشد. چنین چیزی احتمالا نتیجه تغییر جهت ناگهانی یا حرکتی چرخشی است و ممکن است به هنگام اتفاق افتادن آن نوعی صدای ترکیدن شنیده باشید. اگر شما به عنوان مثال در حال بازی کردن فوتبال باشید و در طول بازی زانویتان بپیچد ممکن است رباط های خاصی که در اطراف زانوی شما (MCL، LCL، ACL و PCL ) و عهده دار حفظ ثبات مفصل زانو هستند دچار کشیدگی شوند. پارگی رباط صلیبی حتما باعث از حرکت ایستادن زانو می شود. همچنین این احتمال وجود دارد که ایجاد درد کند. محل درد زانو بستگی به این دارد که کدام یک از رباط ها پاره شده اند و این چیزی است که فقط پزشک شما می تواند بعد از حرکت ایستادن زانو تشخیص دهد. خیلی عاقلانه خواهد بود اگر به دنبال پزشکی برای تشخیص مشکل و شروع به کنترل آن باشید. اگر چنین چیزی اتفاق بیفتد باید نزد پزشک عمومی بروید و او احتمالا شما را برای مشاوره و درمان خالی شدن زانو به یک متخصص ارتوپدی ارجاع می دهد.

رباط متقاطع خلفی

دلیل دیگر ناپایداری زانو ، آسیب رباط متقاطع خلفی است. ممکن است آسیب دیدگی، رباط متقاطع خلفی را کاملا درگیر کند. گاهی شما در واقع حتی متوجه آن نوع آسیب دیدگی نیستید تا اینکه دارید کاری مثل پایین دویدن از پله ها را انجام می دهید و ناگهان زانوتان خالی می شود. اینجاست که درد را احساس می کنید. چنین چیزی به نوعی با بی ثباتی پوشش یا کپسول مفصلی ارتباط دارد. وقتی فقط زانو خالی کند و بعد از آن احساس درد وجود داشته باشد و آنگاه آسیب دیدگی رباط متقاطع قدامی در میان باشد تردید است. فیزیولوژیست های ورزش اجازه تشخیص ندارند اما مراجعه کننده را برای مشورت نزد پزشک عمومی و بعد از آن احتمالا نزد فیزیوتراپیست می فرستند.

images (2)

سندروم

اگر بی ثباتی و درد زانوی شما به تدریج و در طول زمان شروع شده، ممکن است سندروم درد کشککی رانی داشته باشید. عوامل مختلفی (نحوه قرار گرفتن اندام تحتانی،  عدم توازن ماهیچه ها، ضعف و بی ثباتی مغصل ران) می توانند این سندروم را بوجود آورند. بنابراین مراجعه به فیزیوتراپیست برای این مشکل حائز اهمیت است. فیزیوتراپیست می تواند یک ارزیابی کامل انجام دهد وعلت اصلی خالی کردن زانو را بیابد. بعد از آن ها قادر خواهند بود ، برای حل مشکل درد و بی ثباتی زانوی شما به شما تکنیک هایی که خودتان می توانید آن را مدیریت کنید و تمرینات خاصی بدهند.

ضعیف شدن ماهیچه های اطراف زانو

یکی از دلایل خالی کردن زانو ، ضعیف شدن ماهیچه های اطراف زانو است. به غیر از اینکه آسیب دیدن رباط در گذشته باعث شده زانوی شما به لحاظ ساختاری بی ثبات باشد، دلیل اصلی اینکه افراد احساس می کنند زانوی آن ها بخصوص در مواقعی مانند پایین رفتن از پله ها خالی می کند و به طور ناگهانی مجبورند وزن خود را روی پایشان بیندازند ضعیف شدن ماهیچه های اطراف زانو است. اگر در گذشته به نوعی زانو درد مبتلا بوده اید درد جلوی عملکرد ماهیچه های زانو را می گیرد و بدین ترتیب منجر به ضعف بیشتر می شود. با بالا رفتن سن هم از حجم و در نتیجه قدرت ماهیچه ها کاسته می شود. این کاهش قدرت سپس می تواند به ناراحتی های جزئی که ضعف بیشتر را گسترش می دهند و آنگاه به بوجود آمدن درد بیشتر و باز هم ضعف بیشتر منجر شود. این مشاهده ای پیچ در پیچ و شایع است که در کل جمعیت به چشم می خورد. بنابراین به منظور مقابله با اثرات پیری و یا آسیب دیدگی در گذشته حفظ قدرت و ثبات کل ماهیچه پا حیاتی است.

پارگی مینیسک

مینیسک هم به طور معمول بیشتر در طول زمان شرکت در رقابت های وزشی آسیب می بیند. با این حال این آسیب دیدگی به خاطر چرخیدن یا پیچیدن (پا) بوجود نمی آید. بلکه با چمباتمه زدن زیر وزن خیلی زیاد، پایین آمدن خیلی سریع از پله ها یا بیش از حد کشیده شدن زانو در طول دویدن و پریدن بوجود می آید. پارگی مینیسک زانو باعث می شود هنگام ایستادن حس کنید که انگار زانویتان از حرکت می ایستد. پارگی مینیسک زانو همچنین منجر به درد شدید و خالی کردن زانو می شود. جراحی مینیسک زانو یکی از روشهای درمان آن است.

بی ثباتی کشکک

کاسه زانو (کشکک) در شیاری روی بقیه مفصل زانو قرار می گیرد. گاهی رباط هایی که کاسه زانو را در این شیار نگه می دارند کشیده شده باعث بیرون زدن آن از محل خود می شوند. هنگامی که کاسه زانو بیرون می زند یا بعبارتی دررفتگی زانو رخ می دهد زانو از حرکت می ایستند.

آرتروز

اگر احساس می کنید زانوهایتان خشک و دردناک هستند ممکن است آرتروز باعث شود زانو های شما زیر وزنتان خالی کنند. مشخصه بارز استئو آرتریت ساییده شدن غضروف روی سطح مفاصل است. چنین چیزی می تواند باعث شود استخوان ها به صورت ناهموار قرار بگیرند که این میتواند باعث از حرکت ایستادن زانوها شود. اگر بالای ۴۰ سال دارید و ورزش نمی کنید بدانید که احتمالا آرتروز بیش از آسیب هایی که در بالا درمورد آن ها بحث شد علت خالی کردن زانوی شماست.

images (3)

درمان

اگر از قفل شدن زانوی خود خسته شده اید وقت آن رسیده است که برای درمان خالی کردن زانو کاری بکنید. چه درد را تحمل بکنید یا نکنید، فهمیدن اینکه چرا زانویتان همچنان خالی می کند حائز اهمیت است. بسته به علت این بیماری، ممکن است پزشک شما عمل جراحی، فیزیوتراپی یا حتی فقط استراحت را برای درمان زانو درد شدید  تجویز نماید.

درمان با عمل جراحی

در پارگی منیسک عمل جراحی برای افرادی توصیه می شود که قفل شدن، تورم مکرر و یا خالی کردن زانو را تجربه می کنند و یا زمانی توصیه می شود که درمان درد زانو بدون عمل جراحی موفقیت آمیز نبوده است.

برای ترمیم پارگی منیسک عمل جراحی می تواند انجام شود. اگر روی لبه بیرونی منیسک (ناحیه قرمز) خود پارگی متوسط تا بزرگی دارید ممکن است نیاز باشد که به عمل جراحی فکر کنید. این نوع پارگی ها بعد از عمل جراحی به خوبی بهبود می یابند

اگر زانوهایتان خیلی آسیب دیده باشند هم ممکن است برای درمان زانو درد عمل جراحی به شما پیشنهاد شود. اگر چنین باشد شما به جراح ارتوپد ارجاع داده می شوید تا خالی کردن زانوهایتان را درمان کند.

۳۶ دیدگاه. Leave new

 • سلام جند روزی بود ک زانوهام درد گرفته بود و از دیروز درد شدید و زانوی سمت راستم ب شدت ورم کرد،،، دیشب ک خوابیدم و ی مقدار ضماد آرد گذاشتم صبح ورم کاملا خوب شده بود ولی درد داشتم،، وقتی دوباره کمی راه فتم و ایستادم دوباره زانوم ورم کرد

  پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید
  من دیسک کمر دارم و گاهی درد به پاها میزند
  امروز زانوی چپم در محل کارم یک دفعه خالی کرد همراه بادرد شدید که قادر به ایستادن نبودمو تا حدود ۲ ساعت درد داشتم
  آیا به دیسک مربوط است یا به خود زانو
  با سپاس از توجه شما

  پاسخ
 • ممنونم از شما توضیحات عالی بود…

  پاسخ
 • سلام‌من‌دو سال پیش زانوم شکست و در حال حاظر هر چند ماه یکبار مواجه میشم با پدیده خالی کردن زانوم و درد رو حدودا دو یا سه هفته ب دنبال داره برام‌علت از مینیسک هشت یا ضعف ماهیچه؟؟

  پاسخ
  • دکتر افشین اقدامی
   مارس 10, 2020 9:20 ق.ظ

   سلام دوست عزیز. علت خالی کردن زانو میتواند از هر دو علت شکل گرفته باشد. برای تشخیص درست نیاز به MRI انجام است.

   پاسخ
 • سلام من ۱۲سالمع قبلا یه بار گچ کرده بودم پای چپمو.بعد ک باز کردم پام خوب بود .ولی بعد از دو هفتع زانوم شروع کرد به خالی کردن .بعد زانوی راستم اینجوری شد .البتع‌ بگم ک قبلا رفتع بودم دکتر بخاطر زانوی چپم گف تاندرت پارع شدع . الان من چکار کنم ؟

  پاسخ
 • سلام من۱۹ سالمه و چند وقتیه که زانوهام یکدفعه خالی میکنند و درد زیادی توی ساق پام دارم به حدی ک اصلا نمیتونم گاهی سرپا بایستم (البته نمیدونم این به مشکل زانوم ربط داره یانه) اضافه وزن هم دارم، سابقه ی پادرد و کمر درد هم نداشتم . ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر افشین اقدامی
   آوریل 6, 2020 11:52 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر.
   نیاز به تقویت عضلات دارید ولی بهتره معاینه صورت بگیره.

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب دکتر شرمنده من ۵ سال پیش عمل رباط صلیبی انجام دادم تو فوتبال پاره شده الان نزدیک ۶ ماه هست که زانوم یه جا بد پا میزارم خالی میکنه بعد اینکه خالی میشه زانوم قفل میشه حتی پام راست هم نمیشه ورم هم دارم ولی بعد ۴ روز دباره زانوم به حالت اول برمیگرده ک خوب میشه چه دلیلی داده آیا رباط م دچار مشکل شده یا مینیکس

  پاسخ
  • دکتر افشین اقدامی
   آوریل 21, 2020 2:35 ب.ظ

   سلام MRI و معاینه لازمه

   پاسخ
  • سلام من زانو پای چپم در فوتسال درحال دویدن پرشی انجام دادم قتی با پای چپ به زمین آمدم یهو زانو پای چپم به وسط کشیده شد و دوباره برگشت الان دردی ندارم فقط موقع راه رفتن نمیتونم از پام کمک بگیرم

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر مادرم فعالیتش کمتر شده چندروزیه دردزانو دارن دوباری هم زانوش خالی کرد و تعادلشون بهم خورد دلیلشون چیه خیلی ممنون

  پاسخ
  • دکتر افشین اقدامی
   آوریل 29, 2020 12:59 ب.ظ

   سلام این علایم هم میتونه مربوط به زانو باشه و هم کمر. بهتر بیمار توسط متخصص بررسی بشه

   پاسخ
 • با سلام خدمت شما آقای دکتر ببخشید که ی خورده طولانی توضیح میدم .بنده بعلت شرایط کاری مجبورم روزانه حدود ۶ تا ۱۰ کیلومتر راه بروم البته شاید ۳ روز در هفته بیشترین پیاده روی رو انجام بدم.کارپرداز هستم در یک شرکت راه سازی.یکی دو بار ب متخصص هرتوپدی مراجعه کردم برایم داروی تریپل فلکس. پیاسیدین.امپول های کورتون و ملوکسی فار تجویز کرد.ی مدت خوب بود درد مفاصلم کم میشد

  گاها خودم از این مدل غضروف ساز فلاکس آ ایزی فلکس این دسته داروها میخرم.و استفاده میکنم اما درد زانوهام زمانی که راه میروم کمتر زمانی که می ایستم شروع میشه.

  سوالم اینه که تزریق کورتون خوبه یا باید جراحی کنم؟

  پاسخ
 • زانوی سمت چپ پام بیست سال پیش در فوتبال آسیب دید و تشخیص دکتر مینیسک زانو بود ولی عمل انجام نشد وطی این سالها درد را مدیریت کردم رفته رفته پا به سن گذاشتم درد بیشتر و از تحمل خارج ،دکتر عکس گرفت و گفت سمت چپ و داخلی زانوی خالی شده و نیاز به عمل و استفاده از نوعی زانوی مصنوعی البته نه کامل بلکه نیمه دارم که پیشنهاد داد آن را در ده سال آینده انجام بدم ولی دیگه نمیتونم درد را تحمل کنم حتی در حین خواب سراغم می آید و بیدار میشوم از دکترها و متخصصین سوال دارم نمیتونم در سن ۴۷ سالگی این کار را انجام بدم یا نه ده سال دیگه از درد مردم.خیلی ممنون

  پاسخ
  • دکتر افشین اقدامی
   می 31, 2020 10:05 ق.ظ

   سلام بیمار نیاز به اقدامات غیر جراحی و در صورت عدم پاسخ جراحی دارد

   پاسخ
 • سلام من ۴۰ روزپیش خوردم زمین لیز بود ب دلیل خیس بودن زمین وسرامیکا خیلی لیزبودزانوم قفل کرد طوریکه خودم دیدماستخوان چپ اومدروی طرف راست تانشستم فقل بازشد و رگهام کش میومد ۶روزبعدش رفتم جاانداختم توعکسم زده بود ک خفبف ساییدگی داریدالان مشکل من اینه ک زانوم شله وتوراه رفتن احساس میکنم الانه ک بیفتم یادوباره قفل یادر بره درضمن هیچ دردی ندارم چ کار کنم درمان چیه؟؟؟؟؟/

  پاسخ
 • سلام دکترجان . بنده وقتی طولانی مدت روی صندلی میشینم توی پا و زانوی چپم احساس درد و بی قراری زیادی میکنم . یه جوری که حس میکنم اگه بایستم دردش آروم میشه . اگه مثلا سر کلاس باشم مجبورم فقط یه ذره پامو دراز کنم و کش بدم ولی دردش اروم نمیشه تا بلند شم . دو روز پیش وقتی عادی راه میرفتم همین زانوم قفل کرد صدا داد بعد دوباره ازاد شد . از اون موقعه تا الان حالت عادی درد نداره بجز وقتایی که پامو کشیده یا معلق نگه میدارم . حین راه رفتن پامو به جلو پرت میکنم هم حس میکنم زانوم جا به جا میشه درد میگیره و میوفتم . مشکلش چیه؟ چجوری خوب میشه ؟

  پاسخ
 • سلام من حدود ۵ سال پیش در اثر یک حادثه رباط زانویم آسیب دید ولی پس از مراجعه و عکس دکتر گفت فقط نیاز به استراحت دارم و مدتها مشکل خالی کردن زانو را داشتم و خوب شد ولی الان پس از کمی دویدن دوباره زانویم خالی کرد و روی زانویم کمی متورم شده و وقتی پایم را روی زمین دراز میکنم احساس درد زیر زانویم دارم و مجبورم پایم را جمع کنم لطفا راهنمایی کنید.ممنون

  پاسخ
  • دکتر افشین اقدامی
   می 31, 2020 10:06 ق.ظ

   سلام باتوجه به این اطلاعات بیمار کاندید ارتروسکوپی است

   پاسخ
 • محمد سعید خفایی
  می 25, 2020 4:41 ب.ظ

  سلام خسته نباشین بنده ۸ماه میشه که عمل acl زانوی راستم رو عمل کردم و بعد از ۸ ماه بازی کردم به صورت فشرده و سنگین در یه جایی از بازی پشت پایی که عمل کردم حس خالی کردن کردم ولی وقتی بلند شدم دردی یا چیزی نداشتم و الان بعد از یک روز درد یا چیزی ندارم فقط احساس خستگی میکنم از پام و ورمی که بخوام بگم دوباره ایجاد مشکل برا پام شده هم ندارم

  پاسخ
  • دکتر افشین اقدامی
   ژوئن 1, 2020 11:41 ق.ظ

   سلام بهتره بیمار معاینه بشه ولی به نظر میرسه مربوط به عضلات باشه

   پاسخ
 • سلام …من چند وقته که روزانه پاهام خالی میکنه و احساس ضعف دارن و نمیتونم راه برم (زانوم)
  …بعضی وقتام قفل میکنه..چیکار کنم؟؟؟
  ۱۶ سالمم هست
  ممنون میشم جواب بدید!

  پاسخ
 • لطفا چهار سر زانوتو یاهمون همسترینگتو تقویت کن با ورزش کردن

  پاسخ
 • محمد قاسمی
  اکتبر 16, 2020 4:55 ق.ظ

  درود،جناب من ۴۶ ساله ام، و تقریبٱ ۱۵ ساله ورزش را کنار گذاشته بودم، یکسال پیش دوباره شروع به ورزش کردم، در حدود یک ساعت سه مرتبه زانو راستم درد گرفت هر دفعه کمی دردناکتر، بیشتر لحظه ای که فشار حاصل چرخش بود، فردای آنروز یکمرتبه زانویم خالی کرد همراه با درد زیاد، ولی الان یکهفته میگذره که هیچ دردی دیگه ندارم هرچند ورزش هم نکردم، ناگفته نماند اصلٱ خواب منقطی ندارم اصولٱ شبها ورزش میکنم تا صبح یا سحر،، و متاسفانه مواد مخدر هم استفاده میکنم، لطف میکنید راهنماییم کنید ممنون میشم

  پاسخ
  • دکتر افشین اقدامی
   اکتبر 17, 2020 10:39 ق.ظ

   سلام MRI انجام دهد

   پاسخ
   • سلام من زانو پای چپم در فوتسال درحال دویدن پرشی انجام دادم قتی با پای چپ به زمین آمدم یهو زانو پای چپم به وسط کشیده شد و دوباره برگشت الان دردی ندارم فقط موقع راه رفتن نمیتونم از پام کمک بگیرم

    پاسخ
 • سلام من زانو پای چپم در فوتسال درحال دویدن پرشی انجام دادم قتی با پای چپ به زمین آمدم یهو زانو پای چپم به وسط کشیده شد و دوباره برگشت الان دردی ندارم فقط موقع راه رفتن نمیتونم از پام کمک بگیرم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست