جراحی زیبایی بینی: درمان کبودی صورت و دور چشم بعد از عمل

صورت در معرض دید ترین قسمت بدن ماست و بینی در مرکز آن واقع شده و برجسته است لذا اشکالات ساختمانی بینی برای تمام افراد بوضوح قابل رویت است.
جراحی زیبایی و پلاستیک بینی، افزون بر ایجاد تناسب درخود بینی، ارتباط خوشایندتری را بین بینی ودیگر اجزای صورت برقرار می کند. به همین دلیل نباید بینی را به عنوان عضوی مجزا و مجرد درنظر گرفت. رابطه تنگاتنگ بینی با پیشانی، چشم، لب وچانه به گونه ای است که هرنوع نقص دراجزای صورت می تواند براین ارتباط ظریف تأثیر گذارد. به عنوان مثال چانه کوچک ،موجب برآمده تر به نظر رسیدن بینی می شود. بی توجهی نسبت به تناسب بینی با اجزای صورت موجب عدم دسترسی به نتیجه رضایت بخش خواهد شد.

چه افرادی به جراحی بینی نیاز دارند؟

معمولاً بهترین کاندیدا ها برای جراحی بینی افرادی هستند که بینی نامتقارن دارند و یا بخشی از بینی آن‌ ها شکل کلی بینی را خراب کرده است. افرادی که بینی بزرگ و بسیار پهن و یا حتی بسیار کوچک دارند معمولاً کاندیدای مناسبی برای بهبود شکل ظاهری بینی از طریق جراحی بینی هستند.

دیگر افرادی که به عمل زیبایی بینی نیاز دارند بیمارانی هستند که دچار مشکلات ساختاری در بینی هستند. مشکلاتی که باعث می‌شود کیفیت زندگی کاهش پیدا کند.
معمولاً تصادف و یا وارد شدن ضربه به بینی از مهم‌ترین عوامل تغییر فرم بینی هستند. در اینگونه موارد نیز فرد کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی می‌باشد.

6851441-hd-women-wallpaper

۴ ویژگی مهم در رینوپلاستی (جراحی پلاستیک بینی) مدرن

عمل جراحی بینی با حفظ عملکرد تنفسی همراه می‌باشد، بدین معنی که نه تنها تنفس بیمار پس از جراحی دچار مشکل نمی‌شود، بلکه در صورت وجود مشکل تنفسی، بهبودی تنفس نیز حاصل می‌گردد.
عدم نیاز به قرار دادن تامپون بینی که در اکثر موارد با گرفتگی بینی و خشکی دهان و نیز درد شدید هنگام خارج کردن آن همراه است.
بینی متناسب با سایر اجزای صورت و کاملاً طبیعی جراحی می‌شود و ظاهر بینی عمل شده را ندارد.
مقدار کبودی بینی و تورم به حداقل رسیده لذا، بیمار سریع تر فعالیت‌های اجتماعی خود را از سر می‌گیرد.
در جراحی زیبائی بینی که برای بهبود شکل ظاهری بینی انجام می‌شود، بخش‌های خاصی از بینی (استخوان و غضروف) تغییر داده می‌شوند تا هماهنگی بیشتری با سایر اجزای صورت برقرار گردد. برای این کار می‌توان از برش‌های جراحی بسیار کوچکی در داخل بینی استفاده کرد (رینوپلاستی بسته) و یا اینکه علاوه بر برش‌های فوق از برش کوچکی در دیواره بین سوراخ‌های بینی استفاده کرد (رینوپلاستی باز).

آیا واقعا به جراحی نیاز دارید؟

افرادی که قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارند باید نکاتی را رعایت کنند. نکته اساسی این است که متقاضیان جراحی زیبایی باید در تصمیم‌گیری خود دقت و تأمل کنند. در کشور ما بیش از 50درصد متقاضیان جراحی پلاستیک بینی نیازی به جراحی ندارند. جراح پلاستیک صورت و بینی با بررسی و معاینات دقیق باید بیماری را برای جراحی انتخاب کند که عمل جراحی به صلاحش باشد. در واقع، این جراح است که باید بیمار را توجیه کند که آیا جراحی کمکی به زیبایی چهره او می‌کند یا خیر، چرا که امروزه تعداد قابل توجهی از متقاضیان جراحی پلاستیک بینی، در عمل نیازی به جراحی پلاستیک ندارند.

چگونه بینی خود را بعد جراحی بینی (رینوپلاستی) چسب بزنیم؟

1- ابتدا به حمام می رویم و چسب ها را با آب می شوییم هنگام شستشو دقت می کنیم چسب ها را نکنیم فقط با آب فراوان محل را می شوییم و می گذاریم چسب ها کاملاً خیس شود. سپس به دقت در حالی که آب روی صورتمان می آید چسب ها را می کنیم هنگام برداشتن چسبها باید از آسیب و خونریزی زیر جلدی جلو گیری کنیم.

2- سپس به دقت محل را خشک می کنیم. بعضی اوقات به علت وجود چسب پوست چرب می شود می توانیم کمی محل را الکل بزنیم و بگذاریم خشک شود تا چربی پوست از بین برود و جوشها کم شود.

3- چسب باریک بینی از نوع میکروپور آلمان تهیه می کنیم وبعد به ابعاد دو ونیم سانتی متر به دقت می بریم همچنین چهار برش به طول 15 سانتی متر تهیه می کنیم حالا میتوانیم اقدام به چسب زدن کنیم.

4- ابتدا از بالای بینی شروع به چسب زدن می کنیم هنگامی که پشت بینی را چسب می زنیم دقت می کنیم چسب بعدی پنجاه درصد چسب قبلی را بپوشاند دو لایه چسب از بالا به سمت نوک بینی طبق ترتیب ارایه شده می زنیم .

5- حالا نوبت چسب نوک بینی است، چسب 15 سانتی متری را طوری در دو طرف بینی می زنیم که در نوک بینی بتوانیم بینی را کاملا جمع کنیم و حتماً سعی می کنیم به سمت بالا کمی بینی را سر بالا کنیم. دو بار در دو محل کمی متفاوت این کار را انجام می دهیم وبعد ان با یک چسب 15 سانتی متری نوک بینی را به بالا می کشیم حالا تنها کار مانده مرتب کردن چسبها و چیدن اضافات ان است.

6- یادتان باشد در عمل زیبایی بینی(رینوپلاستی) چسب زدن بسیار مهم است و بهتر است به مدت دو ماه هفته ای دو بار زیر نظر پزشکتان چسب بزنید.

علت ایجاد کبودی پس از عمل رینوپلاستی

به دلیل نشت خون از مویرگ های آسیب دیده به بافت زیر پوست، کبودی ایجاد می شود. میزان کبودی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به عواملی مثل شدت جراحی بر روی استخوان های بینی، تکنیک های به کار گرفته شده و همچنین سیستم انعقاد خون فرد، بستگی دارد.
مواردی که باید به منظور کاهش و درمان کبودی بینی، به آن ها عمل کنید:

• استفاده از کمپرس سرد، طی 48 ساعت اول پس از عمل جراحی، ضروری است.
• کمپرس سرد، موجب باریک تر شدن رگ ها و مویرگ ها شده و تورم و کبودی را کاهش می دهد.
• کمپرس باید بر روی صورت قرار داده شود به گونه ای که گونه ها و اطراف چشم ها را بپوشاند.
• چنانچه قرار دادن یخ بر روی صورت موجب سردرد می شود، استفاده از آن را متوقف کنید.

به مدت یک هفته تا 3 روز پس از عمل جراحی، سر باید در زاویه ای 60 درجه بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد. هنگام استراحت، دو بالش زیر سرتان قرار دهید. از مصرف آسپیرین و هر گونه داروی ضد درد (به جز مسکن های مجاز مثل کدئین و استامینوفن) خودداری کنید. از مصرف سیگار، مکمل های گیاهی و سیگار پرهیز کنید. این موارد به عنوان رقیق کننده های خون عمل می کنند و احتمال خونریزی زیر پوست و در نتیجه کبودی را افزایش می دهند.

درمان کبودی صورت و دور چشم بعد از عمل بینی

کبودی اطراف چشم ها یکی از نگرانی های اصلی متقاضیان عمل رینوپلاستی است. کبودی، به شکل های مختلفی، از زرد کمرنگ تا سیاه تیره و تورم اطراف چشم، خود را نشان می دهد. متقاضیان عمل رینوپلاستی، در این مورد، ابراز نگرانی و ترس می کنند. واقیت این است که کبودی و تیرگی پوست اطراف چشم ها، پس از عمل جراحی بینی طبیعی است و به سرعت، پس از گذشت یک هفته، محو خواهد شد. بنابراین نیازی به نگرانی نیست.

برای بسیاری از افرادی که تمایل به انجام عمل مرسوم جراحی بینی (رینوپلاستی) دارند، کبودی و سیاهی اطراف چشم که پس از این عمل اتفاق می افتد، باعث ایجاد نگرانی می شود. اینترنت پر شده است از انواع عکس هایی از مراجعین رینوپلاستی که پس از عمل، رنگ دور چشمانشان تغییر کرده است و این تغییر رنگ از زرد کمرنگ تا سیاه متفاوت است و این امر می تواند برای کسی که می خواهد تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرد، تا حدی نگران کننده باشد. هرچند برخی از مراجعین، خوش شانس خواهند بود و بهبودی سریع همراه با کمی یا هیچ میزان از کبودی اطراف ناحیه برش و یا چشم ها را تجربه می کنند، واقعیت این است که کبودی و سیاهی اطراف چشم ها، از اثرات طبیعی این عمل جراحی و تا حدی قابل انتظار هستند.

بلافاصله پس از عمل، معمولا کبودی شدیدی وجود ندارد. یک روز پس از عمل جراحی، کبودی افزایش می یابد و روز دوم، به بیشترین میزان می رسد. پس از گذشت روز دوم، به تدریج کبودی رو به بهبودی می رود. یک هفته پس از عمل جراحی، زمانی که شما برای کشیدن بخیه ها و برداشتن گچ روی بینی مراجعه می کنید، تقریبا کبودی صورتتان، محو شده است.

کبودی پس از رینوپلاستی، تا حد زیادی می تواند به تکنیک هایی که طی این عمل به کار برده شده اند، بستگی داشته باشد. به این که آیا استئوتومی انجام شده است و استخوان های بینی طی این عمل دچار شکستگی شده اند؟

آیا در بافت نرم بینی برش ایجاد شده است؟ اگر پاسخ هر دو سوال مثبت باشد، پس برای تجربه ی کمی ورم و کبودی و یا شاید ایجاد چشمانی شبیه راکون، طی زمانی که بدنتان در حال بهبودی آسیب ایجاد شده در اثر عمل جراحی است، خود را آماده کنید.
کبودی و سیاهی اطراف چشم ها، که اغلب پس از عمل رینوپلاستی ایجاد می شود، به دلیل تغییر رنگ سطح زیر پوست، توسط خون تجمع یافته در اثر پارگی رگ های خونی آسیب دیده ایجاد می شود. میزان کبودی و تغییر رنگ صورت، به نوع روشی که انجام شده است و همچنین میزان مهارت جراح متخصص بستگی دارد. جراحان متخصص با تجربه و ماهر، همواره مراجعینشان را برای خطرات و عوارض احتمالی عمل،طی دوران بهبودی آماده می کنند. عمل به توصیه ها و نکات ارائه شده توسط جراح، می تواند به بهبودی سریع تر و راحت تر و به دست آوردن نتایج بهینه از عمل، کمک کند.پ

علت و درمان خشکی بینی بعد از جراحی زیبایی بینی

خشکی بینی بعد از عمل جراحی بینی، امری غیر معمول نیست. به خصوص اگر عمل جراحی شما مستلزم کم کردن شاخک تحتانی باشد. خشکی بینی ممکن است تا چند ماه پس از عمل جراحی شما تداوم یابد. راه‌حل‌های ساده عبارتند از: استفاده از اسپری سالین بینی در هنگامی که این خشکی ناخوشایند است، استفاده از پماد وازلین موضعی 2-3 بار در روز در داخل بینی خود، دوش با بخار داغ و یا استفاده از سونا. در نهایت، یک چیز ساده که به بسیاری از بیماران در دوره التیام بعد از عمل کمک می‌کند، استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده‌ی هوای سرد در کنار تخت خود با جهت پاشش آن به سمت سر خود است، به این ترتیب بیمار در بخار دستگاه‌ مرطوب کننده در طول شب تنفس می‌کند. این کار، پوشش داخلی بینی و مجرای هوایی دهانی را نرم و لغزنده می‌کند و به بهبودی سریع‌تر و همچنین رفع خشکی بینی کمک می‌کند. بینی بعضی از بیماران بعد از عمل جراحی بینی، به دلیل تولید ترشحات شفاف برای چند ماه، بیش از حد مرطوب می‌شود. با اینکه این حالت وضعیت واقعاً ناخوشایندی است، اما خبر خوب این است که معمولاً موقتی خواهد بود و ظرف چند ماه پس از عمل جراحی کاهش خواهد یافت.

جراحی رینوپلاستی اشاره به جراحی پلاستیک بینی دارد که اغلب توسط افراد تحت عنوان “عمل بینی” شناخته می‌شود. “جراحی بینی ثانویه” یا جراحی ترمیمی بینی به عملی گفته می‌شود که در آن، بینی به‌منظور تغییر شکل و یا تغییر عملکرد پس از جراحی اولیه، مجدداً تحت عمل ترمیمی قرار می‌گیرد. بعضی مواقع به دنبال عمل جراحی اول زیبایی بینی نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود. به‌عنوان‌مثال ممکن است روی بینی ناصافی‌های بسیار مختصری ایجاد شود و یا نوک بینی حالت افتادگی پیدا کند و یا نوک بینی پهن باشد و یا غضروف‌های دو طرف نوک بینی عدم تقارن داشته باشند و یا سوراخ‌های بینی نامساوی باشد و یا به دنبال عمل زیبایی از داخل هنوز انحراف بینی باقی‌مانده باشد و بیمار مشکل تنفسی داشته باشد.

رژیم غذایی

 • رژیم غذایی طبیعی خود را دنبال کنید. از مصرف مواد غذایی و مخلوط های عجیب و غریبی که توسط خانواده و دوستان توصیه می شود، پرهیز کنید.
  به توصیه های افراد و منابع غیر پزشکی توجه نکنید. اغلب توصیه های آن ها در مورد کاهش کبودی و تورم، صحیح نیست.
  از خوردن هر گونه دارو، مکمل های غذایی یا خوراکی های عجیبی که تا کنون مصرف نکرده اید، پرهیز کنید.
  برای کاهش کبودی، نیاز به هیچ دارویی ندارید.
  به مدت یک هفته پس از عمل، از غذاهای نرم استفاده کنید.
  طی 24 ساعت اول پس از عمل، غذای نیمه مایع مصرف کنید.
  پس از روز اول، استفاده از رژیم غذایی نرم مناسب است. غذای نرم، غذایی است که مانند سیب یا هویج، سفت نباشد و جویدن آن راحت باشد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو