علت تغییر شکل مفصل آرنج

بطور طبیعی ساعد در امتداد بازو نیست بلکه با آن زاویه میسازد. در حالت ایستاده وقتی بازوها در دو طرف تنه آویزان هستند اگر کف دست ها را به طرف جلو بگیریم بهتر متوجه انحراف و تغییر شکل مفصل آرنج  میشویم.

در این وضعیت میبینیم که فاصله مچ دست از خط وسط تنه بیشتر از فاصله آرنج است. زاویه بین بازو و آرنج را زاویه حمل یا Carrying angle میگویند. این زاویه در مردان ۱۰ درجه و در زنان ۱۵ درجه است. افزایش این زاویه را کوبیتوس والگوس Cubitus valgus و کاهش آنرا کوپیتوس واروس Cubitus varus مینامند.

2248_orig

      کوبیتوس والگوس                  کوبیتوس واروس

2251_orig

زاویه حمل یا Carrying angle

 ” کوپیتوس والگوس ” و “کوبیتوس واروس” که از علت های شایع تغییر شکل مفصل میباشد را به طور کامل در ادامه ی مطالب شرح میدهیم :

  • کوبیتوس والگوس (علت تغییر شکل مفصل آرنج)

در این نوع تغییر شکل مفصل آرنج یا دفرمیتی Deformity وقتی فرد در حالت ایستاده قرار گرفته و بازو را به تنه چسبانده و آرنج را در حالت باز و آویزان قرار میدهد بطوریکه کف دست رو به جلو باشد میبینیم مچ دست کاملا از تنه دور شده و با آن فاصله گرفته است.

شایعترین علت تغییر شکل مفصل آرنج ، جوش نخوردن در محل شکستگی کندیل خارجی استخوان بازو در ناحیه آرنج و در دوران کودکی است. وقتی که شکستگی کندیل خارجی استخوان بازو جوش نمیخورد بتدریج و با گذشت زمان به سمت بالاتر تغییر مکان میدهد. نتیجه آن میشود که سر استخوان رادیوس هم که با آن مفصل است به سمت بالا رفته و در نتیجه کل ساعد به سمت خارج انحراف پیدا میکند.

در کوبیتوس والگوس برجستگی اپی کندیل داخلی در سمت داخلی مفصل آرنج بیش از معمول برجسته به نظر میرسد. این تغییر شکل آرنج معمولا برای بیماری فرد مشکلی ایجاد نمیکند مگر ایجاد فلج دیر رس عصب اولنا در ناحیه آرنج .

عصب اولنا از پشت زائده اپی کندیل داخلی آرنج عبور میکند. بدنبال تغییر شکل کوبیتوس والگوس، مسیر حرکت این عصب طولانی شده و درنتیجه تحت کشش قرار میگیرد و این کشش موجب بروز علائم و نشانه های فلجی در عصب اولنت میشود. به این بیماری فلج دیررسی عصب اولنا Tardive ulnar nerve palsy یا سندروم تونل کوبیتال Cubital tunnel syndrome میگویند. در صورت بروز این عارضه بیمار تحت عمل جراحی قرار گرفته و محل عصب از پشت اپی کندیل داخلی به جلوی آن تغییر داده میشود تا کشش روی عصب کم شود.

بعضی بیماران برای درمان تغییر شکل کوبیتوس والگوس به ارتوپد مراجعه میکنند. در این موارد میتوان با انجام استئوتومی ( شکاندن کنترل شده استخوان و قرار دادن آن در وضعیت مطلوب) این تغییر شکل را برطرف کرد.

2250_orig.gif

کوبیتوس والگوس بدنبال جوش نخوردن

  • کوبیتوس واروس (علت تغییر شکل مفصل آرنج)

در این نوع تغییر شکل مفصل آرنج یا دفرمیتی Deformity وقتی فرد در حالت ایستاده قرار گرفته و بازو و آرنج را در حالت باز و آویزان قرار میدهد بطوریکه کف دست رو به جلو باشد میبینیم مچ دست به تنه نزدیکتر است تا آرنج.

شایعترین علت تغییر شکل آرنج، بد جوش خوردن در محل شکستگی سوپراکندیلر استخوان بازو در زمان کودکی است. کوبیتوس واروس موجب میشود اندام فوقانی شکل قنداق تفنگ به خود بگیرد  .
تغییر شکل مفصل آرنج را میتوان با انجام استئوتومی ( شکاندن کنترل شده استخوان و قرار دادن آن در وضعیت مطلوب) برطرف کرد .

2252_orig

    کوبیتوس واروس آرنج چپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست