تزریق بوتاکس

176(1)

استفاده از توکسین بوتولینیوم موثرترین و پرکاربردترین راه کاهش چین و چروکهای صورت است. در واقع تزریق بوتاکس شایعترین اقدام زیبایی درمانی در دنیاست و هر روزه ملیون ها نفر بوتاکس تزریق می کنند. این توکسین،یک پروتئین خالص شده استریل حاصل از باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم درآزمایشگاه است. با تزریق مقادیر حساب شده این ماده در عضلات صورت، عضله های اطراف ناحیه تزریق قابلیت تحریک شدن توسط عصبها را برای مدت چند ماه از دست می دهند( بعبارتی موقتا ریلاکس یا ُنسبتا شل می شود) و به علت ریلاکس شدن عضلات ،چین وچروک ناخواسته در صورت که با کمترین واکنش احساسی در آن نمایان می شود کم می شود.

اثرات تزریق بوتاکس

چروکهای صورت به دودسته تقسیم میشوند:

چروک‌های استاتیک :که در حالت استراحت پوست مشاهده می‌شوند. این چروک‌ها عمدتاً ناشی از عوامل مضر خارجی نظیر آفتاب و همچنین نییجه ی نهایی عوامل مضر داخلی یعنی انقباضات مکرر و مزمن عضلات صورت هستند. این چروک ها به درمان با روش لایه‌برداری شیمیایی(پیلینگ)، لایه برداری مکانیکی(میکرودرم ابریژن) و لیزردرمانی برای نوسازی پوست به‌ خوبی(ولی به کندی) پاسخ می‌دهند. اما پیش از آن باید اثر انقباضی عضلات را مهار کرد تا امکان کار روی آن ها فراهم شود.

 چروک‌های دینامیک : که مستقیما در نتیجه فعالیت زیاد عضلانی در ناحیه صورت پدیدار می‌شوند و عمدتاً ناشی از عادت‌های غلط مانند اخم کردن و بالا انداختن مکرر و شدید ابروها هستند. این چروک‌ها معمولاً در یک‌سوم فوقانی صورت مشاهده می‌شوند.

چروک‌های شعاعی اطراف چشم‌ها موسوم به چروک‌های پاکلاغی یا پنجه‌کلاغی، چروک‌های افقی پیشانی و چروک‌های اخم بالای بینی از این نوع هستند. چروک‌های دینامیک معمولاً از چروک‌های استاتیک عمیق‌ترند (و اغلب بر آن ها منطبق هستند) و به‌خوبی به درمان با تزریق بوتولینوم پاسخ می‌دهند. بنابراین چه چروک دینامیک باشد و چه استاتیک عملا در هر دو نوع نیاز به بوتاکس است تا برطرف شود.

 بوتاکس چگونه عمل می‌کند؟

وقتی فردی به دلیل چین و چروک و خطوط عمیق روی صورتش به پزشک مراجعه می‌کند، برحسب وضعیت پوستش، درمان‌های متفاوتی از جمله بوتاکس به او پیشنهاد می‌شود. سپس مقدار مشخصی از بوتاکس توسط سوزن ظریفی که مخصوص مزوتراپی است به داخل عضلات زیر چروک تزریق میشود، این باعث غیر فعال شدن عضله تولید کننده چین میشود و نتیجتاً چروک پس از مدتی محو میشود.

درصورت ۴٣ عضله وجود دارد و ضروری است تا تزریق بوتاکس در محل های دقیق و با توزیعی متقارن و متوازن انجام شود،تا فقط عضلات ایجاد کننده چین وچروک ضعیف شوند و حرکات طبیعی صورت باقی بمانند و صورت ماسکه نشود. تزریق بوتاکس برخلاف آنچه بنظر می رسد مهارت و دقت فراوانی می طلبد.

موارد کاربرد توکسین بوتولونیوم در زیبایی- درمانی این موارد است:خط اخم،چروکهای کنار چشم(پنجه کلاغی)،خطوط افقی پیشانی، چین های دوطرف بینی، چروک اطراف لب، خط خنده عمیق، انقباض شدید عضلات چانه، نمایان شدن لثه های بالایی در هنگام خنده، انقباض شدید باندهای عضلانی گردن و …

نتیجه تزریق بوتاکس بعد از چند روز شروع می شود و برای کامل شدن به ٧-۱۴روز نیاز دارد. طول اثر این مواد معمولا” ٣-۶ ماه می باشد و بعد از آن حرکات عضله و چین و چروکها کم کم باز می گردند. میزان اثر تزریق ژل و بوتاکس به عواملی مانند ضخامت و نوع پوست و شدت چین وچروک و البته سن بستگی دارد. هر چه فرد زودتر اقدام کند امکان ایجاد چروک های عمیق تر را از عضلات می گیرد. در واقع امروزه بوتاکس بیشتر از درمان به منظور پیشگیری از ایجاد چروک بکار می رود و بسیاری از خانم ها در اولین نوبت تزریق را در سن کم و بیش ۲۵ سالگی تزریق می کنند.

منع مصرف

در چه کسانی نباید تزریق بوتاکس انجام شود؟

تزریق در موارد زیر به منظور زیبایی( و نه درمانی) انجام نمی شود:

زنان باردار، زنان شیرده،افراد کمتر از ١٨یا بیشتر از ۶۵سال(مگر به تشخیص پزشک) ، افرادی که از تزریق بوتاکس انتظارات غیرواقعی دارند، کسانی که ثبات روانی ندارند یا وسواس شدیدی در همه چیز دارند، افراد با سابقه حساسیت نسبت به هرکدام از اجزای دارو (مانند دچار حساسیت به پروتئین شیر گاو)، افرادیکه در محل تزریق عفونت پوستی دارند، افراد با سابقه بیماری‌های عصبی ‌ـ ‌عضلانی مانند میاستنی‌گراو و ام‌اس، کسانی که تحت درمان با داروهای آنتی‌بیوتیکی قرار دارند و نیز مصرف‌کنندگان گروهی از داروهای قلبی نمی توانند ازاین ماده استفاده کنند.

دوره بهبود بعد از تزریق ساده و اغلب بدون دردسر می باشد اثر تزریق انجام شده 2تا3 روز بعد  ظاهر شده و تا دوهفته ادامه می یابد و نتایج ایجادشده بین 2 تا 6 ماه پدیدار است.

دوران بهبودی

معمولا این دوران بهبودی بدون درد می باشد درصورت وجود درد خفیف می توانید استامینوفن را امتحان کنید. اما دقت فرمائید ازمصرف آسپرین و فراورده های مشابه از دو هفته قبل از تزریق و چند روزبعد خودداری فرمائید.

در دوران بعد از تزریق ازمالش بیش ازحد آن ناحیه خودداری فرمائید چرا که باعث پراکنده شدن ماده تزریقی می شود که به خصوص در اطراف چشم ممکن است باعث افتادگی پلک یا دوبینی شود.

علاوه بر آن بهتر است در دوران بعد ازتزریق درهنگام خواب سرخود را بالا نگه دارد در24 ساعت اول در ناحیه تزریق بوتاکس یخ بگذارید.

به غیر ازموارد فوق شما می توانید فعالیت و رژیم غذائی داشته باشید اگرهرگونه مشکل غیرعادی کبودی یا درد شدید داشتید با ما تماس بگیرید.

عوارض

هیچ عارضه جانبی طولانی مدت با تزریق بوتاکس گزارش نشده است. استفاده آسان، ‌تهاجم اندک و تحمل خوب بیمار و خطرات بسیار کم آن از مزایای درمان با بوتاکس است و آن را تبدیل به یک جزء اجتناب ناپذیر از درمان‌های زیبایی کرده است که به تنهایی یا در ترکیب با جراحی و تزریق ژل و چربی و جوانسازی با لیزر به کار می‌رود.

درمان و تزریق درست آمپول بوتاکس یک علم و هنر است که با استفاده از تکنیک دقیق تزریق به عضلات هدف، ایجاد عوارض را به حداقل می‌رساند. اگر تکنیک تزریق صحیح نباشد عضلات غیرهدف یا بافت‌های غددی اطراف تحت تاثیر قرار گرفته و باعث عوارض مانند افتادگی پلک، شل شدن پلک پایین، اشک ریزش، دو بینی، افتادگی پلک، شل شدن پلک پایین، اشک ریزش، دوبینی، ‌ افتادگی ابرو‌ها و کاهش قدرت بستن چشم‌ها می‌شود. بهبود افتادگی پلک‌ها و ابرو‌ها گاهی تا ۳ ماه طول می‌کشد.

کبودی موضعی گذرا، خشکی چشم، دوبینی و افتادگی صورت و لبخند نامتقارن از دیگر عوارض نادر و گذرای بوتاکس است. واکنش‌های آلرژیک به بوتاکس گزارش شده که بسیار نادر است. در کشور ما بیشترین عوارض ناشی از تزریق بوتاکس شامل استفاده از مواد ارزان و غیر مجاز و تزریق توسط افراد غیر مجاز و غیر متخصص و آموزش ندیده، از جمله در آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی و…، است.

افراد زیادی از طریق تبلیغات اینترنتی و پیامک و ایمیل و شبکه‌های اجتماعی، به سمت مراکز غیر مجاز از جمله آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی کشانده شده و توسط افراد غیر متخصص پوست و آموزش ندیده، داروی غیر استاندارد و ارزان برای بیماران تزریق می‌گردد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو