برجسته کردن چانه

اگر نگرانی هایی درباره کوچک و ضعیف بودن یا عقب بودن چانه خود دارید، پروتز چانه روشی برای رفع این مشکلات است. پروتز با جراحی در جلوی چانه قرار می گیرد تا ابعاد آن را تقویت کند. پروتز هایی با اندازه های مختلف و روش های جایگذاری متفاوت وجود دارند.

آیا عقب و یا کوچک بودن چانه انواع مختلف دارد و اینکه چه عواملی می‌تواند در ایجاد آن نقش داشته باشد؟

عقب بودن چانه می‌تواند به دو شکل باشد، حالت اول وقتی‌ است که کل فک کوچک و عقب باشد. در این موارد وقتی‌ دندان‌ها روی هم قرار می‌گیرند، دندان‌های پایین عقب‌تر از حد طبیعی می‌باشند که نیاز به جراحی زیبایی فک می باشد . در حالت دوم عقب بودن چانه بدلیل کوچک بودن چانه است و کل فک عقب نیست. در این حالت چگونگی قرار گیری دندان‌ ها روی هم عادیست.

علت عمده این عارضه، ژنتیک و مادرزادیست ولی‌ گاهی ضربه و یا عفونت‌ها می‌توانند نقش داشته باشند.

urlطش
پروتز چانه چکار می کند؟

پروتز چانه با تغییر ابعاد چانه باعث بهبود تناسب صورت می شود و چانه کوچک را با افزایش پهنا، ارتفاع یا جلوآمدگی ان بزرگتر می کند تا هارمونی صورت بهتر شود. اگرچه یک روش جراحی کوچک است برای برجسته کردن چانه است ،اما تاثیر قابل توجهی بر ظاهر شخص دارد.

پروتز چانه این کارها را انجام می دهد:

-افزایش جلو آمدگی چانه
-افزایش پهنای چانه (عریض تر کردن چانه)
-غبغب را مخفی می کند
-افزایش ارتفاع عمودی چانه
-کاهش یا رفع فرو رفتگی عضله چانه
-بهبود تناسب وهماهنگی کلی صورت(یک چانه کوچک باعث می شود که بینی بزرگتر به نظر برسد).

عمل جراحی زیبایی چانه برای چه افرادی توصیه نمی شد:

• سطح سلامتی پایین و ضعیف داشته باشند
• انتظارات غیر منطقی درباره نتایج این عمل جراحی داشته باشند
• از داروی Accutane در شش ماه گذشته استفاده کرده باشند (این دارو می تواند بر رشد استخوان تاثیر گذارد و باعث ایجاد برآمدگی در محل زخم شود)
• از مشکلات قلبی یا فشار خون رنج ببرند
• از داروهای ضد انعقاد خون استفاده کرده باشند.

چه اقداماتی لازم است قبل از جراحی چانه انجام گیرد؟

میزان موفقیت در جراحی چانه تا حد زیادی به ارزیابی دقیق جراح از کل صورت و بخصوص وضعیت چانه، فک پایین، دندان‌ها و گردن و طرح نقشه ای ماهرانه برای برطرف کردن این کاستی‌ها و اشکالات بستگی دارد. چه بسا عدم شناخت دقیق ناهنجاری و درمان نامناسب باعث بدتر شدن آن گردد. بدین منظور باید حداقل دو عکس رادیوگرافی و فتوگرافی های صورت از زوایای مختلف گرفته شود تا جراح بتواند با تجزیه و تحلیل آنها روش مناسب جراحی را برگزیند. همچنین بیمار باید از نظر سلامت عمومی و بهداشت دهان و دندان مورد بررسی‌ قرار

تکنیک جراحی پروتز چانه چگونه است؟

جراحی زیبایی چانه می‌تواند با بی حسی موضعی و یا تحت بی‌هوشی عمومی انجام پذیرد. با انجام یک برش کوچک از طریق دهان بین لثه و لب پایین، بافت روی استخوان بلند شده و پروتز در محل مناسب کار گذاشته می‌شود. پروتز چانه می‌تواند از جنس های مختلف باشد که شایع‌ترین آنها سیلیکون است. دانشمندان معتقدند که سیلیکون ایجاد واکنش بافتی نمی‌کند، پس احتمال التهاب و پس زدن آن خیلی‌ کم است و چنانچه نیاز به بیرون آوردن باشد می‌توان به آسانی‌ آنرا خارج نمود. گاهی نیز از بافت‌های انسانی‌ مثل استخوان و یا غضروف استفاده می‌شود که البته احتمال جذب مقداری از آن وجود دارد.
در حالتی که فک پایین کوچک و عقب باشد باز از یک برش داخل دهان، منتها کمی‌ بزرگتر استفاده می‌شود. آنگاه مقداری از قسمت پایین استخوان فک را برش داده، به اندازه دلخواه جلو آورده و مجددا به استخوان اصلی‌ فیکس می‌کنیم.
در هر دو صورت، برش داخل دهان با بخیه‌های قابل جذب دوخته شده و فک پایین توسط چسب و یا بریس بی‌حرکت می‌شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو