عمل جراحی آرتروسکوپی مچ پا

آرتروسکوپی چیست؟

آرتروسکوپی ، یک روش جراحی است که در آن دوربین فیلم برداری کوچکی که به یک لیزر نوری متصل است وارد بدن شده و جراح بدون ایجاد برش روی بدن ، داخل بدن را می بیند . مفصل مچ پا، یکی از مفصل های رایج برای این جراحی است.

در این مقاله عمل آرتروسکوپی مچ پا، آناتومی مچ پا،زمان و نحوه انجام آن و توانبخشی، عوارض و نتایج جراحی توضیح داده خواهد شد.

آناتومی مچ پا

قبل از پرداختن به آرتروسکوپی مچ پا با آناتومی مچ پا آشنا میشویم. مفصل مچ پا ، از سه استخوان تالوس (استخوان قاپ)، تیبیا (استخوان درشت نی) و فیبولا (استخوان نازک نی) تشکیل شده است. در قسمت پایین استخوان های درشت نی و نازک نی ، استخوان قاپ یا همان تالوس قرار گرفته است و قسمت پایینی استخوان تالوس بر روی استخوان پاشنه می باشد.

1

رباط ها، باندهای بافتی سفتی هستندکه ارتباط استخوان ها را با هم برقرار می کنند. سه رباط تالو فیبولار جلویی ، کلکنئو فیبولار و تالو فیبولار عقبی مجموعه رباط های جانبی را تشکیل می دهند.

پیچ خوردگی یا آسیب دیدگی مچ پا، معمولا شامل دو رباط تالو فیبولار جلویی و کلکنئو فیبولار است.

1

درطرف دیگر مفصل مچ پا (سمت داخلی) رباط دیگری به نام رباط دلتوئید است. این رباط خود به تنهایی پاره نمیشود اما زمانی که مج پا میشکند و آسیب میبیند این رباط پاره میشود.

مفصل مچ پا با توده آبکی محکمی به نام کپسول مفصلی پوشیده شده است. این کپسول توسط رباط ها، ارتباط بافت همبند و بافت سینوویال را برقرار می سازد. هنگامی که کپسول مفصلی با محلول نمک استریل شده پر میشود،جراح می تواند آرتروسکوپ را درون آن فرو ببرد سپس چراغ دوربین را روشن میکند و درون مفصل را می ببیند.

اصول عمل آرتروسکوپی مچ پا

عمل آرتروسکوپی مچ پا در ابتدا فقط برای شناسایی محل درد استفاده می شد. امروزه بخش وسیعی از جراحی ها را شامل تشخیص، از بین بردن شلی، از بین بردن خار استخوان و درمان شکستگی سطح مفصل را در بر می گیرد.

1

هدف جراح، درمان یا بهبود بخشیدن مشکل با اجرای مناسب جراحی است. تصویر آرتروسکوپ بزرگ است و به جراح برای تشخیص بهتر کمک می کند. آرتروسکوپ به جراحی و دید بهتر برای اینکه جراح بتواند برش کوچکتری بزند کمک می کند. در نتیجه بافت های آسیب دیده کمتر می شود و طول درمان کوتاه می شود. توجه داشته باشید که آرتروسکوپ فقط یک ابزار است ، نتیجه ای که شما از آرتروسکوپی مچ پا انتظار دارید بستگی به مشکل مچ پای شما و نحوه عمل آرتروسکوپی مچ پا توسط جراح دارد.

1

اقدامات قبل از جراحی

با جراح خود صحبت کنید و اگر سوال یا نگرانی داشتید با جراح در میان بگذارید. هنگامی که برای آرتروسکوپی مچ پا تصمیم گرفتید شما باید مسائلی را رعایت کنید. جراح معاینه فیزیکی کاملی انجام میدهد تا مطمئن شود شما شرایط جراحی را دارید. هدف ملاقات قبل از عمل آرتروسکوپی مچ پا این است که اطلاعات پایه ضبط شود. قبل از جراحی برای توانبخشی، ممکن است به یک فیزیوتراپیست احتیاج داشته باشید. این کار باعث شروع بهبود در شما می شود. متخصص فیزیوتراپی سطح درد فعلی شما را چک می کند و توانایی فعالیت ها، جابجایی و قوت و استحکام ها پاشنه را می سنجد.

هدف دوم معاینه قبل از عمل آرتروسکوپی مچ پا، آماده کردن شما برای آن است. فیزیوتراپ با شما در مورد اینکه برای امنیت راه رفتن از عصا استفاده کنید صحبت می کند و شما ورزش هایی که برای بهبود تان در طول درمان باید انجام بدهید را یاد میگیرید. صبح روز جراحی بستری می شوید و از نیمه شب قبل از روز جراحی شما باید از خوردن غذا و نوشیدنی خودداری کنید.

روش انجام عمل آرتروسکوپی مچ پا

مفصل پاشنه خیلی محکم است و بین درشت نی و استخوان قاپ قرار دارد. با کشیدن و انقباض آن جراح می تواند فضایی را برای قرارگرفتن آرتروسکوپ ایجاد کند. آرتروسکوپ درون این فضا حرکت کرده و مفاصل را نشان می دهد. مجموعه تجهیزات جراحی شامل مانیتور، دوربین، منبع نور و لوازم جراحی است.

1

جراح ، عمل آرتروسکوپی مچ پا را با ایجاد دو یا سه برش کوچک روی پاشنه شروع می کند. این برش ها محل ورود آرتروسکوپ و لوازم جراحی است البته جراح مراقب اعصاب مجاور و رگ های خونی گرفته شده هم می باشد.

1

آرتروسکوپ لوله فیبری نوری ظریف و کوچکی است که برای دیدن درون مفاصل، هنگام عمل آرتروسکوپی مچ پا استفاده می شود. قطر لوله فلزی آرتروسکوپ در حدود 1.4 اینچ است و ارتفاع آن حدود 7 اینچ می باشد. فیبر نوری،در سر ارتروسکوپ فضای روشنی را درون مفصل ایجاد میکند . در طرف دیگردوربینی که به لنز وصل شده و انتهای آن به مانیتور وصل است قرار دارد. این دوربین تصاویری از مفصل پاشنه در مانیتور نمایش می دهد. جراح با جابجایی آرتروسکوپ فضای درون مفصل پاشنه را مشاهده می کند.

1

بعد از گذشت سالها از ابداع آرتروسکوپ، خیلی از لوازم تخصصی برای انواع جراحی هایی که در آن از آرتروسکوپ استفاده می شود توسعه پیدا کرده اند. امروزه خیلی از جراحی هایی که در گذشته نیاز به برش های بزرگی داشته اند با برش های کوچکی انجام می شوند. برای جراحی های وسیع نیاز به برش های بزرگتری است. بعد از آن محل برش ها بخیه میشوند و برای محافظت از پاشنه شما از یک تخته استفاده میشود وممکن است از زانو تا نوک انگشتان شما باندکشی شود. اگر جراح تصمیم بگیرد که شما به یک تخته و باندکشی ضخیمی احتیاج دارید یک جوراب فشرده مخصوص برای شما تجویز می کند. جوراب ساق بلند باعث کاهش تورم میشود و به جلوگیری از لخته شدن خون در پا کمک می کند. بعد از باندکشی به اتاق ریکاوری برده میشوید.

عوارض

مانند همه ی روش های جراحی،عمل آرتروسکوپی مچ پا هم عوارض خاص خودش را دارد. عوارض رایج عبارتند از:

عوارض بیهوشی

بیشتر جراحی ها به بیهوشی نیازمندند. تعداد کمی از بیماران با بیهوشی مشکل دارند. این مشکل می تواند شامل واکنش نسبت به استفاده دارو، عوارض پزشکی و مشکلات ناشی از بیهوشی باشد. شما باید در مورد ریسک ها و نگرانی هایتان با متخصص بیهوشی صحبت کنید.

لخته شدن خون

لخته شدن خون بیشتر در جراحی های هیپ، لگن یا زانو اتفاق می افتد. لخته شدن خون باعث تورم و درد پا می شود. لخته شدن خون ممکن است به ریه ها کشیده شود جایی که عروق شعریه قرار دارند و باعث قطع جریان خون به بخشی از ریه میشود که آمبولی ریوی نامیده میشود. بیشتر جراحان، لخته شدن خون را خیلی جدی میگیرند.

عفونت

پس از عمل آرتروسکوپی مچ پا، ممکن است که عفونت رخ دهد. عفونت ،بسیار غیر معمول و در کمتر از 1% موارد اتفاق می افتد. شما ممکن است به افزایش درد، تورم، تب، قرمزی و ترشح از برش دچار شوید در چنین موقعیتی جراح باید به شما هشدار دهد که در حال توسعه عفونت هستید. عفونت به دو دسته سطحی و عمیق تقسیم میشود. عفونت سطحی ممکن است در پوست، اطراف برش رخ دهدکه می تواند معمولا با آنتی بیوتیک به تنهایی درمان شود. اگر عفونت عمیق باشد، این یک عارضه جدی است وبه آنتی بیوتیک و احتمالا جراحی برای تخلیه نیاز است.

شکست تجهیزات در حین عمل آرتروسکوپی مچ پا

بسیاری از ابزار مورد استفاده توسط جراح، برای عمل آرتروسکوپی مچ پا کوچک و شکننده هستند. این ابزار می تواند شکسته شود و در نتیجه به یک تکه ابزار شناور در داخل مفصل تبدیل شوند. قطعه شکسته شده معمولا به راحتی از درون مفصل بیرون آورده میشود، اما ممکن است باعث طولانی تر شدن زمان جراحی نسبت به زمان برنامه ریزی شده شود. معمولا آسیبی به مفصل به دلیل شکستگی ابزار وجود ندارد.

1

آهسته بودن روند بهبودی

بیماران بعد از عمل آرتروسکوپی مچ پا، به سرعت به فعالیت های معمول خود برمیگردند. به دلیل استفاده از آرتروسکوپ که باعث کوچکتر شدن محل برش نسبت به قبل شده، خیلی از بیماران به اشتباه تصور می کنند که تحت جراحی کمتری قرار گرفته اند.آرتروسکوپ اجازه می دهد تا جراحان، جراحی ترمیمی در داخل مفصل مچ پا را بدون برش بزرگ انجام دهند. مدت زمان درمان به نوع جراحی درون مچ پا بستگی دارد. برای درمان مشکلات ساده تر، مدت زمان ترمیم سریع تر است.شما باید با جراح خود صحبت کنید و انتظارات واقع بینانه پس از عمل آرتروسکوپی مچ پا داشته باشید.

نتایج بعد از عمل آتروسکوپی مچ پا

عمل آرتروسکوپی مچ پا اساسا به صورت سرپایی است و بیماران همان روز جراحی مرخص می شوند. برای جراحی هایی که نیاز به بازسازی های پیچیده ای دارند برش های بزرگتری نیاز است چون جراح استخوان را تعویض میکند و ممکن است بیمار نیاز داشته باشد مدت زمان بیشتری در بیمارستان بماند تا درد کنترل شود و بر اوضاع به دقت نظارت شود. به همچنین شما ممکن است به فیزیوتراپی در بیمارستان نیاز داشته باشید. استفاده کردن ازعصا، یک یا دو روز بعد از عمل آرتروسکوپی مچ پا بسیار رایج است.

توصیه های پزشک را در مورد تقسیم وزن بدن روی دو پا یا قدم زدن جدی بگیرید. از تمرینات سخت و زیاد اجتناب کنید.

1

توانبخشی

توانبخشی بستگی به میزان سختی عمل آرتروسکوپی مچ پا شما دارد. ممکن است بعد از جراحی های ساده تر به فیزیوتراپی نیازی نداشته باشید. به بیشتر بیماران، برنامه ورزشی خاصی بعد از جراحی در خانه داده می شود.بسیاری از جراحان به بیماران پس از هر نوع عمل آرتروسکوپی مچ پا، فیزیوتراپی را توصیه می کنند. فیزیوتراپی به کنترل درد و تورم کمک میکند. فیزیوتراپیستها با بیماران برای تقسیم وزن بدن روی دو پا کار می کنند. مدت زمان بهبودی برای جراحی های بازسازی مچ پا چندین ماه طول میکشد. هدف فیزیوتراپیست ،کنترل درد و بهبود بخشیدن دامنه حرکت و قدرت مچ پا است.

نویسنده: دکتر افشین اقدامی، متخصص جراحی ارتوپدی


دیدگاهتان را بنویسید

آخرین دیدگاه‌ها

تلفن رزرو نوبت
021-88492508-9
روزهای زوج ، 5 الی 8 بعد از ظهر

آدرس
تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، بن بست مدائن، ساختمان ارغوان، واحد ۳
آمار بازدید
پیوندها

طراحی سایت و سئو