آرتروسکوپی هیپ (لگن) چیست؟

آرتروسکوپی یک عمل جراحی است که به پرشکان دیدی واضح و روشن از درون مفصل می دهد. آرتروسکوپی به تشخصی و درمان مشکلات مفصل کمک می کند. در حین آرتروسکوپی هیپ (لگن)، جراح یک دوربین بسیار کوچک که آرتروسکوپ نامیده می شود درون مفصل هیپ شما وارد می کند. این دوربین تصویری را بر روی صفحه نمایشگر نشان می دهد و جراح ارتوپد شما از این تصاویر برای هدایت و کنترل وسایل جراحی بسیار ریز استفاده می کند. آرتروسکوپی هیپ سال هاست که انجام می شود، اما به اندازه آرتروسکوپی زانو و شانه رایج نیست.

4.1.1

در حین آرتروسکوپی جراح می تواند ساختار لگن شما را با جزئیات بیشتر مشاهده کند. وسایل بسیار کوچکی برای اصلاح پارگی لابرال هیپ استفاده می شوند.


آناتومی هیپ (لگن)

هیپ مانند یک توپ و سوکت است. این سوکت از استابولم که بخشی از استخوان لگن خاصره است ساخته شده است. توپ در سر استخوان ران قرار دارد که در واقع قسمت بالایی انتهایی استخوان ران می باشد. یک بافت لغزنده که غضروف مفصلی نامیده می شود سطح توپ و سوکت را می پوشاند. غضروف مفصلی باعث به وجود آمدن سطحی بدون اصطکاک و نرم، که کمک می کند استخوان ها به آسانی روی هم حرکت کنند، خواهد شد. استابولم توسط یک فیبروغضروف که لابروم نامیده می شود احاطه شده است. لابروم درزبندی دور سوکت ایجاد می کند. مفصل توسط باندهایی از بافت به نام رباط احاطه شده است. این بافت ها کپسولی ایجاد می کنند که مفصل را به هم نگه می دارد. قسمت سطحی زیرین کپسول توسط یک غشاء نازک که سینویم نامیده می شود جدا شده است. سینویم مایعی تولید می کند که مفصل لگن را لغزنده می سازد. در یک هیپ سالم سر استخوان ران به درستی درون استابولم جای می گیرد.

hip anatomy

 


آرتروسکوپی هیپ (لگن) چه زمانی توصیه می شود؟

پزشک شما زمانی ممکن است آرتروسکوپی هیپ را توصیه کند که شما شرایطی درد استخوان لگن دارید که به درمان های بدون جراحی پاسخ نمی دهد. درمان های بدون جراحی عبارتند از استراحت، فیزیوتراپی و دارو درمانی یا تزریق که التهاب را کاهش می دهد. التهاب یکی از پاسخ های عادی بدن شما به آسیب یا بیماری است. در یک مفصل هیپ (لگن) صدمه دیده یا بیمار التهاب باعث تورم، درد و سفتی خواهد شد.

آرتروسکوپی هیپ ممکن است علائم و نشانه های درناک مشکلات ناشی از خرابی لابروم، غضروف مفصلی و سایر بافت های نرم دور مفصل را از بین ببرد. اگرچه این آسیب می تواند از صدمه نشات گرفته باشد، سایر شرایط ارتوپدی میتواند باعث این مشکلات شود، مانند:

  • برخورد حفره های استخوان ران: اختلالی است که استخوان بیش از حد دور سوکت یا سر استخوان ران بزرگ می شود و باعث خرابی می شود.
  • دیسپلازی شرایطی است که سوکت به صورت غیر نرمال کم عمق می شود و باعث می شود تا لابروم پاره شود و بنابراین عمل جراحی آرتروسکوپی لگن هیپ (لگن) نیاز شود.
  • سندروم شکستگی لگن: باعث می شود تا تاندون از یک سر خارج از مفصل تا انتهای آن ساییده شود. این نوع شکستگی یا ترکیدگی معمولا بی خطر است و به درمان نیازی ندارد. ولیکن در بعضی از موارد، تاندون به علت سایش مکرر خراب می شود.
  • سینوویت: باعث می شود تا بافت ها که مفصل را احاطه کرده اند ملتهب شوند.
  • بافت های شل: باعث می شود قسمت هایی از استخوان یا غضروف که شل شده اند درون مفصل از جایی به جای دیگر حرکت کنند.
  • عفونت مفصل هیپ (لگن)

شماره تماس گرفتن نوبت متخصص جراحی لگن: ۰۲۱۸۸۴۹۲۵۰۸


برنامه ریزی برای جراحی آرتروسکوپی هیپ

برای آرتروسکوپی نیاز است تا توسط پزشک معاینه فیزیکی شوید و سلامتی شما ارزیابی شود. پزشک هر مشکلی را که ممکن است در جراحی خلل وارد کند شناسایی می کند.

اگر شما ریسک های سلامتی مشخصی دارید، ارزیابی کاملتری قبل از جراحی مورد نیاز است. مطمئن شوید که جراح ارتوپد شما از داروهایی که مصرف می کنید اطلاع کامل دارد. او می تواند به شما بگوید که چه داروهایی را قطع کنید و چه دارو هایی را قبل از جراحی مصرف کنید.

اگر سلامت عمومی دارید، آرتروسکوپی هیپ (لگن) شما به صورت سرپایی انجام خواهد شد و نیازی نیست که شب را در بیمارستان سپری کنید.

بیمارستان یا مرکز درمانی قبل از جراحی با شما تماس می گیرد و جزئیات مشخصی از جراحی را در اختیار شما قرار می دهد. به دستورالعمل های مرتبط با زمان رسیدن به بیمارستان و مخصوصا زمانی که باید خوردن و آشامیدن را قبل از جراحی ترک کنید حتما عمل کنید.

قبل از جراحی، شما توسط یک عضو از تیم بیهوشی ارزیابی خواهید شد. آرتروسکوپی هیپ معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و شما در حین عمل جراحی خواب هستید. همچنین بیهوشی منطقه ای، مانند تزریق اپیدورال ستون فقرات می تواند استفاده شود به طوریکه شما بیدار هستید ولی بدن شما از کمر به پایین بی حس است. جراح ارتوپد شما و همچنین متخصصین بیهوشی در مورد بهترین روشی که می تواند برای شما استفاده شود با شما صحبت خواهند کرد.


روش جراحی آرتروسکوپی هیپ (لگن)

در شروع جراحی پای شما کشیده خواهد شد تا لگن شما به مقدار کافی از سوکت دور شود و جراح بتواند ابزارهای خود را وارد کند و تمام مفصل را ببیند و بتواند درمان های مورد نیاز را انجام دهد.

بعد از اینکه کشش انجام شد، جراح یک سوراخ کوچک درون لگن شما ایجاد می کند (در حدود سوراخ یک دکمه) تا بتواند آرتروسکوپ را از این سوراخ وارد کند. از طریق آرتروسکوپ، او می تواند درون هیپ را مشاهده کند و خرابی و آسیب ها را شناسایی کند.

hip Arthroscopy method

در عکس سمت چپ در بالا جراح آرتروسکوپ را از طریق یک برش کوچک در حد اندازه یک سوراخ دکمه وارد هیپ (لگن) می کند. در شکل سمت راست سایر ابزارها برای درمان مشکلات وارد می شوند.

جراح شما ابزارهای دیگری از طریق برش های جداگانه ای برای درمان مشکلات وارد می کند. بستگی به اینکه چه چیزی نیاز است اعمال مختلفی ممکن است انجام شود. برای مثال جراح می تواند:

۱- صاف کردن غضروف پاره شده یا اصلاح آن
۲- اصلاح و تریم استخوان های بیش از حد رشد کرده
۳- از بین بردن بافا سینویال ملتهب

مدت زمان جراحی بستگی به میزان مشکلاتی که جراح پیدا می کند و میزان کاری که برای از بین بردن این مشکلات انجام می دهد دارد.


عوارض جراحی آرتروسکوپی هیپ

عوارض جراحی آرتروسکوپی هیپ رایج نیستند. هر جراحی درون مفصل هیپ (لگن) میزانی از خطر آسیب به اعصاب یا رگ ها یا خود مفصل را دارد. کششی که در ابتدای جراحی انجام می شود ممکن است باعث کشیدگی اعصاب شود و بی حسی ایجاد کند که البته معمولا موقتی است. همچنین خطرات کمی مانند عفونت یا لخته شدن خون در پاها وجود دارد.


دوره نقاهت

بعد از جراحی، شما برای یک الی دو ساعت در اتاق احیا می مانید. شما به کسی نیاز دارید که شما را با خودرو به خانه برساند و یک شب با شما بماند. شما همچنین می توانید برای مدتی از عصا یا واکر استفاده کنید.


توانبخشی آرتروسکوپی هیپ

جراح برای شما بر اساس اعمال جراحی انجام شده یک برنامه توانبخشی تنظیم می کند. در بعضی از موارد، عصا نیاز است اما فقط تا زمانی که لنگیدن متوقف شود. اگر جراحی شما بسیار گسترده بوده و شامل اعمال زیادی بوده ممکن است تا نیاز باشد تا به مدت یک الی دو ماه از عصا استفاده کنید. در بیشتر موارد، فیزیوتراپی برای دستیابی به بهترین بازگشت به حالت اول نیاز است. تمرینات مشخصی برای بازگرداندن قدرت و حرکت باید انجام شوند. درمانگر شما می تواند در مورد کارهایی که در طول توانبخشی باید انجام دهید و کارهایی که نباید انجام دهید شما را راهنمایی کند.

 

آرتروسکوپی لگن


نتایج بلند مدت آرتروسکوپی هیپ

بعد از آرتروسکوپی هیپ (لگن)، بسیاری از بیماران کاملا به حالت اول بر می گردند و تمام فعالیت ها را بدون محدودیت انجام می دهند. بازگشت شما بستگی به میزان خرابی که در مفصل وجود داشته دارد. بعضی از بیماران، تغییر سبک زندگی به منظور حفاظت از مفصل ضروری است. برای مثال ممکن است فعالیت های خود را به فعالیت های سبک مانند شنا یا دوچرخه سواری تغییر دهید. این تصمیمات باید با توجه به راهنمایی های جراحتان گرفته شود.

پیشرفت های آینده

آرتروسکوپی به پزشکان و محققات کمک کرده است تا مشکلات مفصل هیپ را بهتر بشناسند. به عنوان یک تکنیک جراحی تکامل یافته، پیش بینی می شود که آرتروسکوپی نقش بزرگتری را برای تشخیص بیماری های مفصل هیپ(لگن) بازی کند.

 

, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست