عمل جراحی آرتروسکوپی شانه

آناتومی شانه

شانه مجموعه ای از مفصل ها میباشد که قابلیت حرکت آن بیشتر از مفصل های دیگر در بدن است. شانه از سه استخوان تشکیل شده است. قسمت بالایی استخوان بازو یا هومروس در طرف خارج، استخوان کتف یا اسکاپولا در طرف پشت ،استخوان ترقوه یا کلاویکل در طرف جلو.

بویو کاست: سر استخوان بازو درون کاسه گردی در استخوان کتف قرار گرفته است.که این کاسه گلنوید نامیده میشود. سطح بویو کاست را بافت لغزانی به نام غضروف مفصلی پوشش می دهد که سطحی صاف، صیقلی و بدون اصطکاک ایجاد کرده که کمک میکند تا استخوان ها به راحتی در یکدیگر حرکت کنند.

گلونید به صورت حلقه ای بوسیله غضروف فیبری قوی به نام لبروم احاطه شده. لبروم به صورت واشری اطراف کاسه می باشدکه باعث ایجاد ثبات و ضربه گیری برای مفصل است.

کپسول شانه: مفصل با باندی از بافت که رباط نامیده میشود پوشیده شده است. فرم آنهاکپسولی است که مفصل ها را به یکدیگر نگه میدارد. در زیر سطح کپسول پوسته نازکی وجود دارد که سینوویم نامیده میشود. سینوویم مایع سینوویال را که باعث روان شدن مفصل شانه می شود را تولید می کند.

تاندون روتاتور کاف: چهار تاندون ،کپسول شانه را احاطه کرده است و به نگهداری محور استخوان بازو در کاسه شانه کمک میکند که جنس این تاندون ضخیم است. کاف سراستخوان بازو را پوشش میدهد و به استخوان کتف چسبیده است.

بورس:کیسه ای لیزو روان و چرب میباشد و بین روتاتور کاف و استخوان بالای شانه قرار دارد. بورس به تاندون روتاتور کاف کمک میکند تا وقتی شما بازو را حرکت میدهید به نرمی حرکت کند.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#a7ca81″]

اگر مدت طولانی است که از دردهای نامشخص و آزاردهنده شانه رنج می‌برید و از درمان‌های دیگر نتیجه رضایت بخشی کسب نکرده‌اید، اکنون زمان این است که با روش ارتروسکوپی شانه آشنا شده که تاکنون اثر درمانی موفقی را نشان داده است. متخصص ما در کلینیک ارتوپدی دکتر اقدامی با انجام این روش به تشخیص نوع بیماری و مشکل شما پی برده و درمان نیز از همین طریق انجام می‌گیرد. در صورتی که برای انجام این روش تمایل داشته یا می‌خواهید بدانید که کاندیدای مناسبی برای انجام آن هستید می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۴۹۲۵۰۸-۰۲۱۸۸۴۹۲۵۰۹ تماس حاصل فرمایید.  [/alert]

آرتروسکوپی چیست؟


آرتروسکوپی روشی است که در سال ۱۹۷۰ ابداع شد و جراحان ارتوپد برای بررسی،تشخیص و درمان مشکلات درون مفصلی از آن استفاده می کنند.

واژه آرتروسکوپی از دو کلمه یونانی” آرترو” به معنی مفصل و “اسکوپین” به معنی نگاه کردن گرفته شده است.

در این مقاله آرتروسکوپی شانه، آناتومی شانه،زمان و نحوه انجام آن و توانبخشی، عوارض و نتایح آن توضیح داده خواهد شد.

روش انجام آرتروسکوپی شانه

نحوه انجام آرتروسکوپی شانه به این صورت است که در طول انجام آرتروسکوپی شانه ، جراح شانه دوربین بسیارکوچکی درون مفصل شانه به نام آرتروسکوپ قرار میدهد. دوربین عکس ها را در صفحه مانیتور نمایش میدهد وجراح از این عکس ها به عنوان راهنمای استفاده از وسایل جراحی مینیاتوری(بسیار کوچک) استفاده می کند.

آرتروسکوپ و وسایل جراحی بسیار ظریف و نازک هستند و جراح میتواند برش های بسیار ظریفی نسبت به عمل باز که برش های بزرگتری نسبت به استاندارد دارد بزند. در نتیجه درد کمتری برای بیمار دارد و زمان ترمیم و بازگشت بیمار به فعالیت های روزانه کمتر خواهد شد.

آرتروسکوپی شانه تشخیص مکان درد، درمان و ترمیم را سریع تر و آسان تر از آن چیزی که در گذشته بوده امکان پذیر تر کرده است. آرتروسکوپی شانه هر ساله از نظر لوازم وتکنیک در حال پیشرفت می باشد.

چه زمانی آرتروسکوپی شانه توصیه می شود؟

زمانی که شما وضعیت دردناکی داشته باشید و به درمان غیر جراحی پاسخ ندهید، دکتر آرتروسکوپی شانه را به شما توصیه می کند. درمان غیر جراحی شامل استراحت،ورزش درمانی و داروها یا تزریق که می تواند التهاب را کاهش دهد میباشد. التهاب یکی از واکنش های نورمال بدن به آسیب یا بیماری است. در آسیب یا بیماری مفصل شانه، التهاب باعث تورم، درد و سفتی شانه می شود.

آسیب شانه ، استفاده بیش از حد و سن برای فرسودگی شانه دلیل بسیاری از مشکلات شانه میباشد. آرتروسکوپی شانه ، ممکن است نشانه های دردناک خیلی از مشکلات شامل تاندون روتاتور کاف، لبروم، غضروف مفصلی و دیگر بافت های نرم اطراف مفصل که آسیب دیده اند را از بین ببرد.جراحی آرتروسکوپی شانه در شرایط زیر انجام می شود.

  • ترمیم روتاتور کاف
  • برداشتن خار استخوان
  • برداشتن یا ترمیم لبروم
  • ترمیم رباط ها
  • برداشتن بافت ملتهب یا غضروف شل
  • ترمیم در رفتگی مکرر شانه

یخ زدگی شانه یا شانه منجمد (چسبندگی کپسول مفصل شانه) عارضه ای است که با خشکی، درد و محدودیت در دامنه ی حرکتی شانه همراه است. این مشکل ممکن است بعد از آسیب دیدگی یا استفاده بیش از حد از عضو و یا بر اثر بیماری هایی نظیر دیابت یا سکته مغزی در فرد روی دهد. بافت اطراف مفصل خشک می شود، بافت همبند تشکیل و حرکت کردن شانه دشوار و دردناک می گردد. این وضع معمولاً به آرامی در فرد ظاهر می شود و سپس در طی یک دوره ی زمانی یک ساله و یا حتی طولانی تر به آهستگی از بین می رود.

و هم چنین روش های جراحی که کمتر رایج هستند مانند جراحی آزادسازی های عصبی، ترمیم شکستگی، درمان کیست شانه که می توانند به روش آرتروسکوپی شانه انجام شوند. خیلی از روش های جراحی مانند جایگزینی شانه هنوز نیازمند جراحی باز با برش های گسترده می باشد.

1

این عکس ها با آرتروسکوپ گرفته شده که در سمت چپ پوشش شانه نرمال و در سمت راست پوشش مفصل ملتهب آسیب دیده را نشان می دهد.

برنامه ریزی عمل

جراح ارتوپد ممکن است از شما بخواهد در ابتدا پزشکی شما را معاینه کند تا هیچ مشکل پزشکی قبل از عمل نداشته باشید و عمل شما با خیال راحت انجام شود. مانند تست خون، ثبت ضربان قلب بوسیله برق، یا رادیوگرافی قفسه سینه تا اگر بیماری خاصی داشتید ارزیابی گسترده تری قبل از عمل برای شما انجام شود. باید در مورد داروها یا مکمل هایی که استفاده میکنید به جراح ارتوپد خود خبر دهید. شما ممکن است نیاز به قطع مصرف برخی از این داروها قبل از عمل داشته باشید.

اگر به طور کلی سالم باشید آرتروسکوپی شما به صورت سرپایی انجام میشود به معنی اینکه شب را در بیمارستان به سر نمی برید.

بیمارستان یا مرکز جراحی با شما در تماس است تا جزئیات خاص عمل را در اختیارتان قرار دهد تا اطمینان حاصل شود که توصیه ها به موقع انجام میشود.

قبل از عمل مسئول بیهوشی با شما در رابطه با بیهوشی صحبت می کند. آرتروسکوپی شانه معمولا با بی حس کردن منطقه عصبی شانه و بازو انجام می شود. داروی بی حسی به بالای شانه یا گردن ،محلی که عصب شانه و بازو کنترل میشود، تزریق می شود. به علاوه داروی بیهوشی عصب را بی حس میکند که به کنترل درد برای چند ساعت بعد از عمل کمک میکند. خیلی از جراحان، بی حسی عصب را با مسکن یا داروی بیهوشی عمومی ترکیب میکنند به دلیل اینکه در جراحی های پیچیده بیماران در مدت زمانی که در جراحی هستند اذیت نشوند.

بیشتر عمل های آرتروسکوپی کمتر از یک ساعت طول میکشد ولی اصولا مدت زمان عمل به جراح برای پیداکردن و ترمیم محل آسیب دیده بستگی دارد.

عمل جراحی آرتروسکوپی شانه

تعیین وضعیت و آماده سازی

زمانی که شما در اتاق عمل هستید جراح، آرتروسکوپ را برای تماشای درون شانه شما تنظیم میکند. دو وضعیت شایع برای بیماران در جراحی آرتروسکوپی شانه وجود دارد:

۱) وضعیتی که بیماربه صورت نیمه نشسته بر روی صندلی خمیده می نشیند.

۲) وضعیتی که بیمار در کنار تخت عمل جراحی دراز می کشد و شانه خود را روی تخت عمل جراحی می گذارد.

هر وضعیتی مزیت خود را دارد. جراح بر اساس نوع عمل ،وضعیت عمل را انتخاب میکند.

هنگامی که وضعیت عمل مشخص شد، تیم جراحی در صورت نیاز موهایی که در محل عمل وجود دارند را برمی دارند و سپس پوست شما را ضد عفونی می کنند. تیم جراحی شانه وبازوی شما را با پارچه استریل می پوشانند و برای اینکه بازو شما تکان نخورد ساعدتان را با وسیله ای ثابت نگه می دارند.

روش عمل

در ابتدا جراح ، مایعی را درون بازوتزریق می کند که باعث تورم و بادکردن مفصل می شود. این کار منجر می شود که همه ی بخش های شانه در آرتروسکوپ به خوبی دیده شود. سپس جراح سوراخ کوچکی به اندازه آرتروسکوپ بر روی شانه شما ایجاد می کند. تصاویر آرتروسکوپ درون مانیتور نمایش داده می شود و جراح داخل شانه و محل آسیب را مشاهده می کند.

1

شکل سمت چپ عمل آرتروسکوپی شانه را نشان میدهد که جراح آرتروسکوپ را داخل شانه برده و وسیله کوچکی را درون مفصل شانه کرده است و شکل سمت راست درون مفصل را نشان می دهد.

هنگامی که مشکل شانه شناخته شد، جراح از ابزار کوچکی برای برش محل آسیب و ترمیم آن استفاده می کند. لوازم تخصصی این عمل عبارتند از: ابزاری برای تراش، ابزاری برای برش، ابزاری برای چنگ و بخیه وگره زدن. در بیشتر موارد وسیله های مخصوصی برای بخیه زدن استخوان ها استفاده می شود.

1

شکل سمت چپ مفصل شانه سالم را نشان می دهد.

شکل سمت راست پارگی روتاتور کاف را نشان می دهد که شکاف بزرگی را می توان بین لبه تاندون روتاتور کاف و سر استخوان بازو دید.

1

تاندون با استفاده از بخیه به سر استخوان بازو دوباره متصل شده است .

جراح محل برش را بخیه میزند و سپس روی آنرا بانداژ می کند.

دوره نقاهت

پس از جراحی

بعد از عمل شما به مدت یک تا دو ساعت در اتاق ریکاوری هستید. پرستاران مراقب شما هستند و اگر نیاز به دارویی باشد به شما می دهند. شما به فردی برای اینکه شما را به خانه برساند و در شب اول پیش شما باشد نیازمندید.

در منزل

اگرچه زمان ترمیم عمل آرتروسکوپی شانه نسبت به عمل باز سریع تر است، اما ممکن است چندین هفته برای ترمیم کامل مفصل طول بکشد.

شما می توانید انتظار درد و ناراحتی را برای یک هفته بعد از عمل داشته باشید. اگر شما عمل گسترده تری داشته باشید بعد از فروکش کردن درد ممکن است این یک هفته به چندین هفته تبدیل شود. یخ مسکن خوبی برای درد و تورم است. اگر احتیاج باشد پزشک ممکن است داروی مسکن تجویز کند. طاق باز خوابیدن ممکن است باعث آسیب شانه شما شود. تعدادی از بیماران در شب اول بعد از عمل بر روی صندلی خمیده یا به صورت نشسته بر روی تخت می خوابند. پس از چند روز بعداز عمل شما باید پانسمانتان را تعویض کنید. در هنگام دوش گرفتن شما باید مراقب باشید محل برش را مالش ندهید و آن را خیس نکنید.

شما به احتمال زیاد نیاز به بستری شدن یا مراقبت ویژه برای محافظت از شانه خود دارید. جراح در مورد مدت زمان بستری شما با توجه به نیازتان تصمیم گیری میکند.

توانبخشی

فعالیت های روزانه نقش مهمی را در درمان شما پس از انجام عمل آرتروسکوپی شانه ایفا می کند. برنامه ورزشی به قدرت گرفتن شانه و حرکت آن کمک میکند. جراح بر اساس روش جراحی برنامه درمانی خاصی تهیه میکند.

اگر جراحی پیچیده ای داشته باشید جراح ممکن است یک فیزیوتراپیست را برای نظارت بر روی برنامه های ورزشی شما توصیه کند.برای عمل موفقیت آمیز تلاش شما بسیار مهم است.

عوارض

اکثر بیماران عوارض ناشی از عمل جراحی آرتروسکوپی شانه را تجربه نمی کنند. با هر جراحی به هر حال چندین ریسک همراه است که معمولا جزیی و قابل درمان میباشد. عوارض آرتروسکوپی شامل عفونت، خونریزی بیش از حد، لخته شدن خون و آسیب رسیدن به رگ های خونی یا عصبی میباشد.

نتایج بلند مدت

زمان ترمیم به دلیل اینکه بیماران شرایط بهداشتی متنوعی دارند، برای هرکسی متفاوت است.

اگر که ترمیم جزئی داشته باشید ، بعد از مدت کوتاهی قدرت و توانایی به شما باز می گردد و شما می توانید بعد از چند روز استراحت ، به سر کار یا مدرسه برگردید.

اگرچه برش آرتروسکوپی بسیار کوچک است اما زمان ترمیم برای عمل های پیچیده طولانی تر است. بهبود ممکن است چندین ماه طول بکشد. اگر چه این زمان طولانی است اما با دنبال کردن توصیه هایحیاتی جراح، نتیجه میتواند موفقیت آمیز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست