عمل جراحی آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو چیست؟

آرتروسکوپی یک عمل جراحی زانو رایج است که در آن مفصل (آرترو) با استفاده از یک دوربین کوچک  مشاهده می شود (اسکوپی). آرتروسکوپی زانو به جراح زانو, پزشکان و متخصصان دیدی از داخل زانو می دهد. این موضوع به تشخیص و درمان مشکلات زانو کمک می کند.

پیشرفت های فناوری باعث به وجود آمدن صفحه های نمایشگر و دور\بین های با کیفیت بالا شده است. این موضوع آرتروسکوپی زانو را یک ابزار بسیار موثر برای درمان مشکلات زانو کرده است. بر اساس نظر انجمن ارتوپدی آمریکا برای پزشکی ورزشی، بیش از ۴ میلیون آرتروسکوپی زانو هر سال در جهان با توجه به ناچیز بودن عوارض آرتروسکوپی زانو انجام می شود.

آمادگی برای جراحی آرتروسکوپی زانو

 آرتروسکوپی از یک رباط صلیبی قدامی

 تصویر آرتروسکوپی از یک رباط صلیبی قدامی (ستاره زرد)

اگر تصمیم دارید که عمل جراحی آرتروسکوپی زانو انجام دهید، ممکن است که نیاز به یک معاینه فیزیکی با پزشک خود قبل از جراحی داشته باشید. او می تواند سلامتی شما را ارزیابی کند و مشکلاتی را که می تواند در جراحی شما خلل وارد کند شناسایی کند.

قبل از جراحی، به پزشک جراح ارتوپد خود درباره دارو هایی که مصرف می کنید توضیخ دهید. او به شما خواهد گفت که مصرف چه دارو هایی را قبل از جراحی باید متوقف کنید.

برای کمکبه برنامه ریزی عمل جراحی شما، جراح ارتوپد شما ممکن است تقاضای آزمایش های عملیاتی دهد.  این شمال شمارش تعداد گلبول خون یا الکترودیاگرام (EKG)دهد.

عمل جراحی آرتروسکوپی زانو

تقریبا همه جراحی های آرتروسکوپی زانو به صورت سرپایی انجام می شود.

پذیرش در اتاق عمل

مرکز جراحی یا بیمارستان با شما برای مشخص کردن جزئیات جراحی در مورد قرار ملاقات تماس می گیرد. ممکن است از شما درخواست شود تا یکی دو ساعت قبل از جراحی به بیمارستان بیایید. بعد از نیمه شب قبل از عمل هیچ چیز نخورید و نیاشامید.

بیهوشی عمل جراحی آرتروسکوپی زانو

زمانی که شما برای جراحی وارد اتاق عمل می شوید، یک عضو تیم بیهوشی با شما صحبت می کند. آرتروسکوپی زانو می تواند تحت بیهوشی موضعی، ناحیه ای و عمومی انجام شود.

  • بیهوشی موضعی  فقط زانوی شما را بی حس می کند.
  • بیهوشی ناحیه ای قسمت پایین تر از کمر شما را بی حس می کند.
  • بیهوشی عمومی باعث می شود که شما به خواب روید.

متخصص بیهوشی به شما کمک می کند که در مورد بهترین روش بیهوشی تصمیم گیری کنید. اگر شما بیهوشی موضعی یا ناحیه ای داشته باشید ممکن است که بتوانید عمل آرتروسکوپی زانو را از طریق صفحه نمایشگر مشاهده کنید.

روش عمل جراحی آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو از طریق انجام برش های بسیار کوچک انجام می شود. در حین جراحی، دکتر جراح ارتوپد شما آرتروسکوپ (یک دوربین کوچک در حد اندازه یک سوزن) را درون مفصل زانوی شما وارد می کند. آرتروسکوپ تصویری روی مانیتور خواهد فرستاد. جراح شما می تواند ساختار زانوی شما را باجزئیات فراوان بر روی مانیتور مشاهده کند.

جراح شما برای مشاهده، اصلاح و همچنین از بین بردن بافت آسیب دیده می تواند از آرتروسکوپی زانو استفاده کند. برای انجام این کار، ابزارهای جراحی کوچکی از طریق برش های اطراف زانو در زانو وارد می شود.

جراح ارتوپد شما برش های کوچکی درون زانوی شما انجام میدهد. یک محلول استریل برای پر کردن مفصل زانوی شما و شستشوی آن استفاده می شود. این کار به جراح ارتوپد کمک می کند تا زانوی شما را به صورت واضح و با جزئیات فراوان مشاهده کند.

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو از نزدیک

عکس بسته و نزدیک :درمان پارگی رباط صلیبی

اولین کار جراح شما این است که مشکل را تشخیص دهد. او یک آرتروسکوپ درون زانوی شما قرار می دهد و از تصویر روی صفحه نمایشگر برای ارسال آن به درون زانو استفاده می کند. اگر درمان جراحی نیاز باشد، جراح شما یک وسیله بسیار کوچک را اط زیق یک برش کوچک دیگر درون زانو قرار می دهد. این وسیله ممکن است، [highlight]لیزر[/highlight]، قیچی یا تراش موتوری باشد

این قسمت جراحی معمولا ۳۰ دقیقه الی یک ساعت طول می کشد. میزان این زمان بستگی به مشاهدات و درمان های لازم دارد.

آرتروسکوپی زانو معمولا برای موارد زیر استفاده می شود:

۱-    اصلاح یا برداشتن غضروف پاره شده مینیسک

۲-    بازسازی رباط صلیبی قدامی زانو

۳-    پیرایش (تریم) تکه های پاره شده غضروف مفصلی

۴-    برداشتن تکه های شل شده از روی استخوان یا غضروف

۵-    برداشتن بافت سینوویال ملتهب

جراح ارتوپد شما ممکن است برش ها را از طریق بخیه یا یک نوار بانداژ کوچک ببندد و آن ها را از طریف یک بانداژ نرم می پوشاند.

سپس شما به اتاق ریکاوری برده می شودی و ظرف مدت یکی دو ساعت پس از عمل جراحی آرتروسکوپی زانو توانایی رفتن به منزل را دارید.

دوران نقاهت عمل جراحی آرتروسکوپی زانو

ریکاوری آرتروسکوپی زانو بسیار از ریکاوری سایر عمل های باز زانو سریع تر است. با این وجود، بسیار مهم است که دستورالعمل های جراح ارتوپد خود را بعد از بازگشت به خانه دنبال کنید. شما باید از کسی بخواهید تا پس از رسیدن به خانه به شما کمک کند.

ورم پس از جراحی آرتروسکوپی زانو

روزهای اول پس از جراحی پای خود را تا جایی که می شود مانند شکل بالا نگه دارید. از یخ همانطور که دکتر شما برای شما توضیح میدهد برای کاهش ورم و درد استفاده کنید.

knee-arthroscopy-recovery

پانسمان زانو

شما بیمارستان را با یک پانسمان بر روی زانوی خود ترک میکنید. برش ها را خشک و تمیز نگه دارید. جراح شما به شما خواهد گفت که کی می توانید دوش بگیرید یا به حمام بروید و کی باید پانسمان را عوض کنید.چند روز بعد جراح شمار را در مطب می بیند تا روند بهبودئ شما را بررسی کند.و برنامه درمانی پس از عمل شما را شروع کند.

تحمل وزن

بیشتر بیمارها نیاز به عصا یا سایر وسایل کمک حرکتی بعد از جراحی دارند. جراحتان به شما خواهد گفت که چه زمانی برای گذاشتن وزن خود بر روی پاهایتان مناسب است. اگر سوالی در مورد تحمل وزن دارید با جراح خود تماس بگیرید.

رانندگی پس از عمل جراحی آرتروسکوپی زانو

پزشکتان در مورد رانندگی با شما صحبت خواهد کرد. این تصمیم بر اساس فاکتورهای مختلفی گرفته خواهد شد. از قبیل:

۱-    زانوی درگیر شده

۲-    آیا شما از دنده دستی استفاده میکنید یا دنده اتوماتیک

۳-    ماهیت جراحی

۴-    میزان درد شما

۵-    آیا شما از داروهای مخدر تسکین دهنده درد استفاده می کنید

۶-     شما چقدر خوب می توانید زانوی خود را کنترل کنید

معمولا بیماران بعد ازیک الی سه هفته پس از جراحی می توانند رانندگی کنند.

داروهای پس از عمل جراحی آرتروسکوپی زانو

دکتر شما داروهای کاهش دهنده درد را برای کمک به رفع ناراحتی زانو بعد از جراحی تجویز می کند. او همچنین به شما دارو هایی مانند آسپرین برای کاهش خطر لخته شدن خون به شما توصیه می کند.

تمرینات برای تقویت زانو پس از آرتروسکوپی زانو

 تمرینات پس از آرتروسکوپی زانو

شما باید به صورت منظم برای چندین هفته بعد از جراحی تمرین زانو انجام دهید. این کار باعث بازگشت حرکت و همچنین تقویت عصلات پا و زانوی شما خواهد شد.

تمرینات درمانی نقش بسیار مهمی در چگونگی برگشت شما  به زندگی عادی دارند. یک برنامه درمانی فیزیکی خوب نتیجه نهایی را بهبود می دهد.

عوارض و علائم هشدار دهنده پس از عمل جراحی

همانند هر جراحی دیگری، ریسک هایی در رابطه با آرتروسکوپی زانو وجود دارد. این ریسک ها معمولا اتقاق نمی افتند یا خیلی جزئی بوده و قابل درمان هستند.

عوارض

مشکلات احتمالی آرتروسکوپی زانو عبارتند از:

۱-    عفونت

۲-    لخته شدن خون

۳-    تجمع خون در زانو

علائم هشدار دهنده

اگر با هر کدام از شرایط زیر مواجه شدید فورا با جراح ارتوپد خود تماس بگیرید.

۱-    تب

۲-    لرز

۳-    گرمای مداوم یا قرمزی اطراف زانو

۴-    ورم شدید زانو

۵-    درد رو به افزایش در عضله ساق پا

نتایج عمل جراحی آرتروسکوپی زانو

شما باید بعد ۶ الی ۸ هفته یا گاها حتی زودتر بتوانید به زندگی عادی خود برگردید، مگر اینکه عمل بازسازی رباط صلیبی برای شما انجام شده باشد. اگر شغل شما مستلزم کارهای سنگین است، این زمان ممکن است طولانی تر شود تا شما آمادگی بازگشت به کار را پیدا کنید. در مورد اینکه کی می توانید به کار خود برگردید با پزشک خود مشورت کنید.

نتیجه نهایی جراحی شما با توجه به سطح آسیبی که زانوی شما داشته است مشخص می شود. برای مثال اگر غضروف مفصلی درون زانوی شما کاملا از بین رفته، ممکن است که برگشت کامل امکان پذیر نباشد و ممکن است که نیاز باشد تا شما سبک زندگی خود را تعییر دهید. این بدین معنی است که فعالیت های شما باید محدود شوند و تمریناتی که اثر کمتری بر روی زانوی شما دارند را انتخاب کنید.

فواید و مزیت

بیشتر مردم تصور می کنند که آرتروسکوپی بیشتر برای ورزشکاران استفاده می شود، اما آرتروسکوپی زانو در بسیاری از بیماری ها میتواند باعث راحت شدن جراحی شود و بیمار درد کمتری را پس ازعمل تجربه می کند و زمان ریکاوری کمتر خواهد شد. معمولا بیمار در همان روز یا روز پس از عمل خواهد توانست تا از مرکز جراحی یا بیمارستان مرخص شود و در بسیاری از موارد بیمار پس از گذشت چند روز به سر کار خود بر خواهد گشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست